Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Prokura

Prokura je institutem obchodního práva, na základě kterého podnikatel zmocňuje prokuristu ke všem právním úkonům v rámci provozu podniku. Podnikatel v tomto případě zmocňuje prokuristu i k těm úkonům, ke kterým by byla jinak potřebná plná moc.

Prokura se uzavírá dohodou s podmínkou písemné formy. Udělení prokury je účinné ode dne zápisu prokury do Obchodního rejstříku.

Prokuristou se může stát jen fyzická osoba, která je plně způsobilá k právním úkonům.

Prokuru může udělit pouze podnikatel, který je zapsán do obchodního rejstříku.

Vadně provedené úkony prokuristy vedou k odpovědnosti za škodu.

muz s brylemiPodnikatel může ustanovit prokuristou svého zaměstnance, ale i osobu, která neuzavřela s podnikatelem pracovně právní vztah. Další požadavky ohledně věku, státní příslušnosti, vzdělání a bezúhonnosti nemají v obchodním zákoníku přesnější formulaci. Neexistuje tedy žádné jiné omezení.

Rozlišujeme dva druhy udělení prokury:

Individuální prokura – udělení prokury jedné osobě

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Hromadná prokura – udělení prokury více osobám najednou


Byla-li prokura současně udělena více osobám, musí návrh na zápis do Obchodního rejstříku obsahovat doplňující údaje, zda může každý z prokuristů jednat samostatně nebo případně jen se souhlasem jiného prokuristy či dalších prokuristů.

Prokurista je oprávněn jednat za podnikatele neomezeně. Vnitřní omezení prokury nemá účinky navenek. Z překročení vnitřních předpisů lze vyvodit jenom odpovědnost prokuristy vůči podnikateli. Právní úkony vůči třetím osobám jsou v těchto situacích považovány za bezvadné.

Prokurista musí být při učinění právních úkonů řádně podepsán. Součástí podpisu prokuristy musí být vždy doložka prokuristy, bez ní není podpis prokuristy formální. Prokurista ke svému podpisu připojí dodatek označující prokuru.

Dodatek může mít různou formu:

„in procura“,

„per procura“,

„Ppa“,

„p.p.“,

Zánik prokury

Prokura nejčastěji zaniká jednostranným právním úkonem.

Výpovědí ze strany prokuristy.

Odvoláním ze strany podnikatele.

Smrtí prokuristy.

Nebyla-li dohoda o prokuře omezena jen na dobu života podnikatele, nezaniká ani po jeho smrti. Dochází, ale k jejímu omezení. Prokurista má po smrti podnikatele právo činit jen úkony v rámci obvyklého hospodaření. Úkony nad tento rámec jen se souhlasem dědiců a se svolením soudu. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!