Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak provádět platby v Čechách a do zahraničí

Provádění platebních transakcí je základním kamenem pro hospodaření každé firmy. Pokud už máte zřízený podnikatelský účet, určitě to bude to první, co vás na účtu bude zajímat. V tomto článku vám nastíníme způsoby, jakými lze provádět úhrady z účtu v Čechách a také platby do zahraničí, které mnoho právnických osob využívá. Zatímco transakce v České republice u většiny bank již zpoplatněny nejsou, za platby do zahraničí si rozhodně připlatíte.  

 

Provádění transakcí na bankovním účtu  

Bezhotovostní transakce se zpravidla provádějí zadáváním platebních příkazů. Takový příkaz můžete zadat jednorázově nebo i trvale. Pokud jej nastavíte trvale, budete mít jistotu, že ke zvolenému datu se bude provádět vaše platba. Jednorázové příkazy jsou vhodné především pro nepravidelné platby. Pokud například platíte svým dodavatelům každý měsíc jinou částku nebo si chcete vybrat sami den, kdy peníze odešlete, je zadání příkazu jednorázově určitě lepší volbou.  

Jelikož téměř všechny banky na českém trhu dnes disponují internetovým bankovnictvím, máte i jako firma přístup ke svému bankovnímu účtu přes internet. To je výhodné především proto, že můžete kdykoliv ověřit svůj zůstatek a kdykoliv zadat platbu.  

Další možností je smartbanking, který budete mít ve svém chytrém telefonu. Ve firmě je určitě lepší, když se na úhradu plateb zaměřuje jenom jeden člověk, který v nich má dobrý přehled. I ostatní ale mohou mít přístup na účet, což je pak u speciálního firemního účtu velmi výhodné, jelikož to lze snadno realizovat. Příkaz u většiny bank můžete zadat také osobně, přímo na pobočce banky.  

Kromě běžných platebních příkazů, které jsou většinou realizovány časně ráno - mnohdy tedy až následující den, banky nabízejí také expresní platby. Ty se provádějí ještě v den zadání a bývají speciálně zpoplatněny.  

 

Platby do zahraničí  

Zahraniční platební styk se provádí v zahraniční měně a tyto příkazy bývají zpoplatněny na zvláštním ceníku. I platbu do zahraničí je banka schopna odeslat v průběhu jediného dne a stejně tak ji z opačné strany připsat na váš běžný účet. Jsou podporovány všechny zahraniční banky a vy byste tedy na svém účtu neměli narazit na žádné problémy. Pokud si se zadáním příkazu nevíte rady, tak se určitě můžete obrátit na svou banku například telefonicky a požádat zde o radu.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!