V aktuálním článku jsme pro vás připravila seznam nejběžnějších bankovních poplatků, které u většiny českých bank k firemnímu účtu budete platit. Na našem trhu působí jenom několik málo bank, které nabízejí bankovní účty pro podnikatele zdarma. Tyto účty se ale obvykle pojí s nějakými nevýhodami. Mohou jimi být například nedostupnost poboček a obchodních míst nebo omezení bankovních služeb, které jinde máte standardně k dispozici.
Firmy - právnické osoby často platí bankovní poplatky, protože se rozhodnou pro založení speciálního podnikatelského účtu, ačkoliv pro své aktivity mohou využívat i účty běžné, určené občanům. Speciální účty sice mají nějaké výhody, často jsou ale i dražší.
Můžete zde platit za vedení bankovního účtu - tento poplatek je standardně účtován měsíčně, dále za výběry z vlastních a především z cizích bankomatů. Vlastní bankomaty často nebývají pro první tři výběry v měsíci zpoplatněny nebo je zde poplatek jen velmi nízký. Zpoplatněno bývá také vedení karty. K firemnímu účtu navíc často potřebujete více než jednu platební kartu.
Dále mohou být účtovány poplatky za odchozí transakce do jiné banky. Poplatky za převody v rámci jedné banky se většinou neúčtují a stejně tak jsou zdarma i příchozí transakce, které vy jako klient nemůžete nijak ovlivnit.
Elektronické výpisy z běžného účtu bývají zdarma, ale banky si účtují poplatek, když vám mají poslat výpis z účtu poštou. Zpoplatněny mohou být také výběry na přepážce pobočky, pokud vůbec jsou v nabídce. Tradičně nízkonákladové banky tyto služby vůbec nenabízejí.
Pokud vám budou bankovní poplatky účtovány, tak to většinou poznáte každý měsíc na výpisu. Snadno si tak můžete spočítat, kolik vedení právě vašeho firemního účtu stojí a snadno najít konkurenční nabídku s výhodnějšími podmínkami.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy