Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Úroky na bankovním účtě

Jestliže podnikáte, máte povinnost přiznávat i úroky ze svého běžného účtu. Jejich výše však není nijak vysoká, pokud se ovšem nejedná o účet spořící. Tam již roční úrok může být ve výši stovek až tisíců korun dle aktuálního zůstatku. Vyplatí se tedy ve firmě mít dobrou účetní nebo využívat služeb soukromé účetní firmy, která zajistí, že přiznáte veškeré příjmy, co máte povinnost přiznat. S úroky také souvisí jejich danění. To probíhá přímo na běžném účtu srážkovou daní.  

U právnických osob i podnikajících osob fyzických se úroky považují za příjmy z kapitálového majetku a daní se dle zákona o daních z příjmů, konkrétně podle § 8. Do této skupiny patří veškeré příjmy, které plynou z umístění finančních prostředků v rámci podnikání od bank nebo spořitelen. Může se tedy jednat i o nákup cenných papírů, půjčky, vklady a samozřejmě i o prostředky na vašem běžném či podnikatelském účtu.  

 

Srážková daň nebo daň z příjmů  

Úroky na běžných účtech v ČR, určených pro nepodnikající fyzické osoby, se zdaňují zvláštní sazbou daně, konkrétně se jedná o srážkovou daň, za jejíž odvedení je zodpovědná banka. Pokud ale vaše banka úroky nedaní, měli byste je správně uvést do svého daňového přiznání a zde je náležitě zdanit. Mnoha lidem se to samozřejmě zdá zbytečné, jelikož úroky jsou dnes opravdu velmi nízké a jejich částka většinou nepřekročí jednotky korun měsíčně. Abyste měli lepší přehled, můžete si zvlášť vést i evidenci úroků.  

Vaše daně se jejich přiznáním nijak závratně nezvýší. Pokud by ale na vás přišla kontrola z finančního úřadu, budete mít jistotu, že jste nikde nepochybili a vše, co máte povinnost přiznat, zdárně vyřešili.  

Pokud nechcete úroky uvádět do daňového přiznání, najděte si bankovní účet, na kterém žádné úroky nejsou. Nebo druhou možností je nenechávat peníze na svém účtu, ale raději je do něčeho ihned investovat. Uložit je můžete také na zahraniční účet, kde pak podléhají úplně jiným podmínkám.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!