Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat jako student?

Podnikání studentů je často diskutovaným a hojně vyhledávaným tématem. Mnoho lidí si totiž i při svém studiu rádo vydělá nějakou tu korunu. Pokud máte nápad na zajímavý projekt, rozhodně se ho vyplatí rozjet už v době studia. Vede k tomu hned několik důvodů, a to: podmínky pro podnikání studentů jsou v ČR vcelku výhodné a zajímavé; při škole máte dostatek času, který svému projektu můžete věnovat a není nutné, aby okamžitě začal generovat peníze. V pracovním životě je pak celá situace o mnoho složitější.

Podnikání jako vedlejší činnost 

Pokud studujete a zároveň podnikáte, bude podnikání vždy vnímáno jako činnost vedlejší, a to ať už se jedná o prezenční nebo dálkové studium. Podmínkou, kterou musíte splnit, je dosažení věku 18 let. Nemůžete tedy začít podnikat již například v začátcích studia na střední škole. Vedlejší činnost přináší řadu výhod, o kterých si již můžete přečíst v článku Podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost. Studium je potřeba doložit příslušným potvrzením.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Pro studenty jsou zajímavé tyto výhody: 

- Sleva na studenta: Tato sleva se uplatňuje v daňovém přiznání. Týká se všech studentů do 26 let. Její výše za rok 2012 činí 4020 Kč. Pokud jsme začali podnikat v průběhu roku, podnikání ukončili nebo ho změnili na hlavní činnost, uplatníme si jen poměrnou část slevy (1/12 za každý započatý kalendářní měsíc). 

- Zdravotní pojištění: V případě zdravotní pojištění se až do podání přehledu neplatí žádné zálohy. Po podání se platí zálohy nižší jako u vedlejší činnosti. Výhodné tedy je, že pojištění za první rok doplácíme až tehdy, kdy vyděláme nějaké peníze. 

- Sociální pojištění: V případě sociálního pojištění v prvním roce neplatíme žádné zálohy. Pokud máme malý zisk, nemusíme platit zálohy ani v budoucnu. Jen doplatíme sociální pojištění za předchozí rok. 

Je nutné podávat daňový přiznání i přehledy pro sociální a zdravotní pojištění.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!