Další daní, která často zatěžuje rozpočet podnikatelů, je daň silniční. Jedná se o daň vztaženou na silniční motorová vozidla, která se využívají k podnikatelské činnosti nebo k činnosti s ní související. Dále se jedná i o vozidla s váhou vyšší než 12 tun určená k přepravě nákladů. Těmi se ale nebudeme v našem článku zabývat.
Silniční daň se počítá z roční sazby stanovené v § 6 zákona č. 16/1993 Sb., o silniční dani. Roční sazby daně u osobních automobilů jsou dány zdvihovým objemem motoru. Částka se pohybuje od 1 200 Kč do 4 200 Kč za rok. U nákladních automobilů, autobusů, přívěsů apod. se roční sazba počítá z počtu náprav a hmotnosti vozidla. Vše je podrobně vypsáno v tabulkách obsažených v zákoně. Sazby se pohybují od 1 800 Kč až do 44 100 Kč za rok.
Tuto sazbu si však můžeme snížit / musíme zvýšit u některých vozidel. U vozidel mladších 9 let se sazba snižuje, u aut starších roku 1989 naopak zvyšuje. Konkrétní procenta naleznete v zákoně.
Silniční daň se platí v pravidelných zálohách, a to čtvrtletně. Jedná se o data v polovině měsíce dubna, července, října a prosince - pro konkrétní roky se mohou přesná data měnit. Daň se vždy platí za minulé období, pokud je potřeba něco doplatit, provedeme tak s podáním daňového přiznání k 31.1. následujícího roku. Silniční daň máme možnost zaplatit i za celý rok a vyhnout se tak zálohám.
Pokud máte jako OSVČ zaměstnance a ten využívá své vlastní vozidlo k práci, máte povinnost mu vyplácet cestovní náhrady. Zároveň je nutné za jeho automobil odvádět silniční daň. Můžete ji platit za každý měsíc, ve kterém byly zahrnuty nějaké pracovní cesty (dle standardní sazby), nebo zvolit platbu částky 25 Kč za každý pracovní den, kdy vozidlo využil. Sami si tak můžete spočítat, jaký postup je pro vás výhodnější.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy