Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Co to je elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb je velkým strašákem pro mnoho podnikatelů. Jestliže podnikáte, určitě jste už o této novince slyšeli. Elektronická evidence tržeb využívá zkratku EET a jedná se o moderní systém, který se bude využívat k evidenci hotovostních tržeb za prodej zboží a služeb. Jeho spuštění je naplánováno na rok 2016. Jedná se o velkou novinku, která byla již schválena vládou. Co vše elektronická evidence přinese a z jakých důvodů se zavádí?  

 

Proč elektronická evidence tržeb  

Tento systém bude dán do provozu za účelem zlepšení výběru daní z příjmů. Stát má pocit, že živnostníci nepřiznávají veškeré své příjmy a zavedením této evidence již budou muset vystavovat účtenky i těm zákazníkům, kteří je nechtějí.   Jestliže váš zákazník nepotřebuje účtenku či fakturu a za službu nebo výrobek zaplatí hotově, můžete dnes snadno obejít zákon a peníze nepřiznat. Z takových peněz pak ani neodvedete daň a de facto okrádáte státní rozpočet. Je však otázkou, kolik živnostníků takto postupuje a zda zavedení elektronické evidence bude opravdu tak efektivní.  

 

Jak funguje elektronická evidence tržeb  

Platba, která bude provedena v této evidenci, se zanese přes internet do centrálního datového úložiště Finanční správy. Jako potvrzení této evidence bude zaslán unikátní kód, který bude muset podnikatel na účtenku uvést. Pak bude jistota, že stát neokrádá.   Co vše bude elektronické evidenci tržeb podléhat? Protože je řeč o "evidenci tržeb", bude se jednat o vaše příjmy. Kromě hotovostních plateb sem patří kromě peněz také platby kartou nebo jiným elektronickým způsobem či stravenky nebo šeky. Platby, které proběhnou na účet, budou i nadále stát mimo evidenci.   I když ale vám chodí peníze pouze na účet a v hotovosti nepřijmete ani korunu, stejně budete muset zavedení elektronické evidence tržeb respektovat. V praxi se bude jednat o poměrně složitý proces, který se určitě neobejde bez nepříjemných komplikací.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!