Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Elektronická evidence tržeb ve světě

Systém elektronické evidence tržeb je známý například z Chorvatska. Právě v něm se inspirovala i Česká republika, jelikož zde se systém velmi osvědčil. EET zavedly i další státy Evropy, ne všechny s ním jsou ale spokojené. Například v Srbsku nebo Bosně měl při zavedení podobu fiskální tiskárny a přes ni se posílala data na daňový server. To ale znamenalo nemalé problémy při synchronizaci tiskárny a pokladny.  

 

Chorvatsko a EET  

Chorvatský model elektronické evidence tržeb přímo nespecifikuje zařízení, jaké je nutné používat. Nemusí se tedy nezbytně jednat o registrační pokladnu, která je s touto oblastí spojená a jako zařízení běžně i využívaná. Lze použít například mobilní telefon, notebook nebo stolní počítač.   To je výhodné především pro podnikatele, kteří tak často nepřijímají platby v hotovosti nebo si nemohou dovolit vyšší investice. Byť pořízení registrační pokladny není příliš nákladné. Zakoupíte ji totiž už za příznivou cenu 5 000 Kč. Může právě nutnost registrační pokladny popouzet podnikatele, aby se zavedením EET nesouhlasili. Takto je celá věc téměř bez bez problémů, stačí mít jen připojení k internetu.  

 

Chorvatský systém i u nás  

V rámci chorvatského systému probíhá komunikace se servery v reálném čase. Dostanete tedy ihned zpětnou vazbu, právě v podobě unikátního kódu. Těžko však hodnotit, zda pro nás bude řešení elektronické evidence stejně přínosné jako pro Chorvaty. Ty na něm údajně do státního rozpočtu přinesli mnoho peněz a také vydělali na daňových únicích. Ale jelikož nemáme stejnou kulturu jako oni, může být převedení systému EET do praxe problematické.  

 

Zavádění do praxe  

V Chorvatsku byl systém elektronické evidence zaveden opravdu velmi rychle. Začalo se o něm mluvit v dubnu roku 2012. Během srpna byl projednán a na podzim uveden do praxe. Ke konci roku se přistoupilo k testování aplikace a od roku 2013 již bezproblémově využíván. Rovněž zde byl zaváděn ve vlnách. Akorát zde se nevyhnul žádnému podnikateli. Uvidíme tedy, zda elektronická evidence tržeb i u nás v ČR přivede slibované řešení a jestli její zavedení do praxe bude stejně snadné jako v nedalekém Chorvatsku.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!