Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Kdo a kdy musí zavést elektronickou evidenci tržeb

Koho se týká elektronická evidence tržeb? V roce 2015 neexistuje nikdo, koho by se EET dotýkala. Její zavedení se plánuje až na začátek roku 2016. Proto máte dostatek času si vše promyslet a také jistotu, že za letošní rok bude ještě vše při starém. Zavedení EET nemusíte nutně vnímat jako komplikaci. Dá se také považovat za krok vpřed, jelikož systém bude čistší a jednodušší. Mnoho podnikatelů to ale vnímá jinak.  

 

Pro právnické a fyzické osoby  

EET se rozhodně netýká obyčejných občanů. Povinnými subjekty jsou jednak právnické osoby s podnikatelskou činností. Mezi ně patří například obchodní společnosti a družstva - společnost s ručením omezeným, akciová společnost, komanditní společnost nebo veřejná obchodní společnost. Pokud tedy některou z těchto společností provozujete, určitě byste měli zpozornět. První vlna se bude týkat pouze osob, které provozují stravovací či ubytovací zařízení. Druhá fáze již zahne osoby s maloobchodní a velkoobchodní činností.   Podobné podmínky se týkají také fyzických osob. Musí se však jednat o podnikatele - OSVČ. Ty platí nebo mají povinnost platit v Čechách daně. Podnikají buď na základně živnostenského rejstříku nebo obchodního rejstříku. Pro fyzické osoby stejně jako pro právnické osoby bude aplikován postup ve dvou vlnách. První vlna se dotkne ubytovacích a stravovacích zařízení, druhá maloobchodní a velkoobchodní činnosti. Další zavádění už bude záležet na konkrétním vyhodnocení celé situace.  

 

Od roku 2016 a dále  

Do budoucna je tedy možné počítat s dalšími právnickými a fyzickými osobami, které přijímají platby i v hotovosti. Těžko teď momentálně rozlišit, o koho se přesně jedná. V daleké budoucnosti se pak možná dočkáme, že EET bude podléhat úplně každý. Pokud tedy podnikáte, je pro vás pravděpodobně nevyhnutelná. K jejímu zavedení ale může zavést třeba až v roce 2020 nebo i déle, a to už podnikat dávno nemusíte.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!