Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Nákladovost elektronické evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb se neobejde bez nákladů, které vznikají jak na straně státního rozpočtu, tak i na straně podnikatelů. Byť se můžeme všude dočíst a všude slyšíme, že se jedná o ekonomické řešení, které přinese více peněz, než kolik se do něj investuje. Nutno však upozornit, že zavedení elektronické evidence určitě nebude jednoduché a bude vyžadovat nějaký byrokratický aparát. Proto jen těžko odhadovat, kolik to bude opravdu stát.  

 

Náklady na straně podnikatelů  

Elektronická evidence tržeb nedbá na použití nějakého konkrétního zařízení. Vy sami si tedy můžete vybrat, co budete pro evidenci používat. Běžné jsou například registrační pokladny, ale je zde možnost využít také počítač, notebook, tablet nebo dokonce i mobilní telefon. Důležité je, aby práce na něm pro vás byla rychlá a co nejvíce pohodlná.   Zatímco malým podnikatelům taková zařízení rozpočet příliš nezatíží - pořízení bude vyžadovat investici maximálně pár tisíc korun, velké firmy si budou muset třeba nechat i upravit software na míru, takže je to může vyjít dráze. Na tyto náklady však bude možné uplatnit si dočasnou slevu na dani 5000 Kč, která se vám odečte přímo od daně z příjmů.   Mnoho lidí řeší situaci, že budou muset svůj byznys ukončit. Především pokud máte restauraci, je potřeba si uvědomit, že vám klesne sazba DPH z 21 na 15 %, takže i když bude evidence něco stát, tato změna by vám měla případné peníze vrátit zpět do vaší kapsy. Je sice nutné pořízení certifikátu. Ten ale bude vystavovat Finanční správa zcela zdarma. Náklady se mohou pojit už jen se zavedením připojení k internetu. Zde je třeba počítat s částkou kolem 300 až 400 Kč měsíčně, pokud připojení dosud ještě nemáte.  

 

Náklady na straně státu  

Tyto náklady vůbec nemusíme zmiňovat, jelikož se do vaší činnosti nijak nepromítnou. Stát by se měl snažit tuto evidenci zprovoznit co nejlevněji, aby mohl těžit pouze z jejích příjmů a nemusel myslet na úhradu výdajů, které by udělaly díru do jeho rozpočtu.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!