Elektronická evidence samozřejmě registruje i nějaké výjimky a také se týká mnoha specifických případů. Někteří podnikatelé si tedy nejsou jisti, zda se nacházejí v první či druhé vlně, nebo jestli se jich elektronická evidence tržeb zatím vůbec netýká. Toto bychom chtěli uvést na rovinu, abyste si byli jisti, zda pro vás budou platit od roku 2016 další nové povinnosti a mohli jste se na ně případně i připravit. Jestliže si ani po přečtení článku nebudete jisti, není nic jednoduššího, než se podívat do zákona.
V počátcích se bude EET týkat pohostinských a ubytovacích služeb, obchodníků (maloobchodní i velkoobchodní činnost) a poskytovatelů dalších drobných služeb, kteří vybírají hotovost, šeky nebo platby kartou. Zavádění proběhne ve vlnách. Zatím je známo, že bude první vlna pro stravovací a ubytovací zařízení a druhá pro maloobchodní a velkoobchodní činnost. Další podnikatelé již nemají stanoven žádný termín a EET je tedy zatím nemusí stresovat. Do budoucna se uvažuje nad tím, že by EET mohli používat všichni podnikatelé. Bude to však záležet na rozhodnutí Vlády ČR.
Patříte mezi řemeslníky a vybíráte hotové peníze od svých zákazníků? Řešíte, zda se na vás bude EET vztahovat? Zatím nic řešit nemusíte. Nemyslete si však, že zavedení EET souvisí s nějakými nadměrnými povinnostmi. Náklady na zavedení systému by rozhodně neměly být vyšší než příjmy, které z něj budou plynout. Je důležité vyhnout se diskriminaci, ke které při podnikání může docházet. Především tak, že stát jednotlivé skupiny zvýhodňuje. Zatím se EET nebude týkat ani drobných živnostníků bez hotovostních tržeb, kteří navíc často nejsou ani plátci DPH. Do EET se zatím nemusí zapojovat nikdo, kdo má jen občasný přivýdělek. To totiž není soustavná činnost a nemůže tedy být označen za podnikání. Tyto tržby tak EET jistě podléhat nebudou. Dejte si však pozor na to, kde jsou stanoveny hranice pro občasný přivýdělek a kdy už se musíte registrovat na živnostenském úřadě jako podnikatel.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy