Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Cestovní agentura

Cestovní agentura je společnost, která se zabývá zprostředkováním zájezdů od cestovních kanceláří a dalších souvisejících služeb. Jelikož právě cestovních kanceláří dnes využívá spousta lidí, kteří plánují cestu do zahraničí, ale nechtějí ji podnikat sami, jedná se o vyhledávanou službu, která se těší velké popularitě. V Čechách působí desítky či stovky cestovních agentur. V každém městě jich je obvykle několik. Jaké benefity vám mohou přinést?  

 

Rozdíl mezi cestovní agenturou a cestovní kanceláří  

Cestovní agentury působí po celé republice. Na rozdíl od cestovních kanceláří nemohou nabízet služby poskládané z více dílčích složek. Tedy například komplexní službu ubytování spolu s cestováním, pokud by něco z toho agentura organizovala. Nabízí však tyto služby jednotlivě. Zvlášť si u ní můžete zajistit cestu, ubytování pronájem vozu v místě dovolené, různé výlety krátkodobějšího charakteru a mnoho dalších specifických služeb, které právě s dovolenou a s cestováním nedílně souvisejí.  

 

Provoz cestovní agentury  

Činnost cestovních agentur je dle živnostenského zákona volnou živností. Pokud byste si tedy vy sami chtěli zřídit cestovní agenturu, nemusíte splňovat žádné specifické požadavky na dosažené vzdělání nebo na praxi, živnostenské oprávnění vám bude živnostenským úřadem poskytnuto. Tento přístup je u nás velmi výhodný. Na druhou stranu si ale může agenturu zřídit opravdu každý, takže pokud stojíte na druhé straně a sjednáváte si dovolenou, dejte si pozor na to, s kým uzavíráte smlouvu.   Cestovní agentury nemusejí mít sjednané pojištění (ony samy zájezdy nepořádají, pouze je zprostředkovávají). Na poskytnutém zájezdu je většinou provize, ze které cestovní agentury žijí. Jejich klienti by si ale měli ověřit, zda si nepřiplatí, pokud uzavřou smlouvu právě s agenturou, nikoliv přímo s cestovní kanceláří. Je tedy lepší, když provize není placena navíc k ceně zájezdu a požadována tak po zákaznících, ale když se odpočítává již z ceny prodávaného zájezdu a marže cestovní agentury je zde nižší.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!