Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak založit agenturu

Agentura je forma podnikání, nejčastěji obchodní společnost. Ale agenturní činnost se dá provozovat i pouze na živnostenské oprávnění. Pokud si chcete otevřít vlastní agenturu, podmínky jejího založení závisí na tom, pro jakou agenturu se rozhodnete. Na českém trhu se můžete běžně setkat s cestovními agenturami, bezpečnostními agenturami, mediálními agenturami, tiskovými, detektivními a mnohými dalšími, které musí pro úspěšné podnikání splnit podmínky živnostenského zákona nebo i zákona o obchodních korporacích.  

 

Vyřízení živnostenského oprávnění  

Pokud mluvíme o založení agentury, máme v první řadě na mysli vyřízení živnostenského oprávnění. Jako první byste měli učinit rozhodnutí, zda budete působit pouze jako OSVČ nebo jestli se rozhodnete pro zřízení obchodní společnost. S vlastní firmou se sice pojí více administrativních úkonů, podnikání je ale následně transparentnější a také bezpečnější. Spíše přiláká nové potenciální klienty.  

 

Výběr podnikatelské formy a činnosti agentury  

Pro jakou agenturu se rozhodnout? Ačkoliv mnoho agentur se zřizuje jen na živnost volnou (například cestovní agentura), měli byste mít v oblasti, v níž chcete působit, již nějaké zkušenosti, nebo alespoň zájem tuto činnost provozovat. Zda vaše agentura bude spadat do živností volných, vázaných či řemeslných nebo jestli bude potřeba koncese, to se dozvíte buď přímo v živnostenském zákoně, nebo vám tuto skutečnost sdělí na živnostenském úřadě.  

Kromě vyřízení živnosti budete potřebovat také společenskou smlouvu či listinu. Budete svou novou firmu muset registrovat na finančním úřadě, u správy sociálního zabezpečení nebo u své zdravotní pojišťovny. Problémů při jejím zakládání vás zkrátka může potkat hned několik. V mnoha ohledech se tedy vyplatí oslovit specialistu, který vše potřebné zařídí za vás. Jestliže budete zakládat obchodní společnost, není to rozhodně vše. Je totiž nutné novou firmu zapsat do obchodního rejstříku.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!