Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak založit autodopravu

Autodoprava je specializovaná podnikatelská činnost. Jedná se o živnost koncesovanou, jejíž provádění vám tak u nás v ČR musí povolit živnostenský úřad. Pokud chcete založit autodopravu, přečtěte si tento příspěvek, ve kterém se dozvíte veškeré potřebné informace. Další důležitá fakta pak naleznete přímo v živnostenském zákoně nebo vám doporučujeme se zeptat na živnostenském úřadě.  

Jestliže chcete založit autodopravu, budete si muset vyřídit živnostenské oprávnění k předmětu oblast silniční motorové dopravy.  

 

Zde se můžete setkat celkem se třemi základními typy živností:  

 

  • autodoprava provozovaná nákladními vozidly nebo jízdními soupravy s hmotností přesahující 3,5 tuny (pro zvířata a věci),
  • autodoprava provozovaná nákladními vozidly nebo jízdními soupravy s hmotností do 3,5 tuny (pro zvířata a věci),
  • autodoprava prováděná osobními vozidly pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče,
  • autodoprava prováděná osobními vozidly pro přepravu maximálně 9 osob včetně řidiče.  

 

Dle zákona musíte živnostenskému úřadu předložit svou odbornou způsobilost, kterou splňujete dle zákona o silniční dopravě (zákon č. 111/1994 Sb.). Pokud si chcete založit například taxislužbu, je předmětem vaší koncese silniční motorová doprava do 9 osob a oprávnění pro tuto činnost získáváte na 5 let. Poté si jej v případě zájmu musíte obnovit.  

Kromě samotné koncese je nutné vlastnit také řidičský průkaz pro vybranou skupinu automobilů, průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo průkaz způsobilosti vozidla. Činnost je možné provozovat jako OSVČ nebo i v rámci libovolné obchodní společnosti.  

Živnostenské oprávnění doporučujeme vyřídit na místně příslušném živnostenském úřadě, kde obdržíte také vice informací. Rozhodnutí, zda budete působit jako OSVČ nebo v obchodní společnosti, je jen na vás. Doporučujeme vám pečlivě zvážit rizika a možnosti, které oba způsoby přinášejí. Podnikání jako OSVČ je sice jednodušší, figuruje zde ale vyšší ručení nebo lze obtížněji proniknout na zahraniční trh.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!