Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Koncese na prodej alkoholu a lihovin

Pokud se ve svém podnikání chcete zaměřit na prodej alkoholu či lihovin, budete potřebovat koncesi. Tato podmínka je stanovena z důvodu, aby se touto činností nemohl zabývat úplně každý. Stát je tak schopen regulovat, kdo bude alkohol a lihoviny prodávat. Dnes je to ale mnoho podniků různého charakteru. Jedná se například o maloobchodníky, kteří mají jakoukoliv prodejnu potravin, v níž alkohol nabízejí. Dále jde také o restaurace, bary a další podobná zařízení.  

Od 18.4.2014 vstoupily v platnost nové předpisy a každý, kdo chce prodávat alkohol s koncentrací alkoholu vyšší než 15 %, musí vlastnit koncesi. Jinak nelze alkoholické nápoje ani další lihoviny prodávat. Jedná se o novelu živnostenského zákona, která se vztahuje na fyzické i právnické osoby. O koncesi na prodej alkoholu a lihovin již fungující společnosti mohli požádat do 6 měsíců ode dne platnosti zákona. To už je však dávno pryč. Dnes se tato novela týká už jen pouze nově zakládaných obchodních společností a vyřizovaných živností.  

 

Kdo potřebuje koncesi na prodej alkoholu a lihovin  

Tato koncese je určena pro všechny fyzické i právnické osoby, které se chtějí prodej alkoholu a lihovin věnovat. Jedná s tedy o velkoobchodníky i maloobchodníky. Koncese se vztahuje pouze na "tvrdý alkohol". Pokud přijde řeč na víno nebo pivo, tak zde mít koncesi nemusíte, jelikož tyto nápoje neobsahuje více než 15 % alkoholu.  

Vydání koncese na prodej alkoholu a lihovin není vázáno žádnou odbornou způsobilostí ani praxí v oboru. Doba vyřízení se pohybuje do 30 dní. Na živnostenském úřadě pak musíte vyplnit všechny informace o své osobě. V případě velkoobchodní činnosti je nezbytné poskytnout aukci ve výši 5 000 000 Kč správci daně, u kterého je nutné se také registrovat. Kauce se vyplácí v hotovosti, na účet nebo formou bankovní záruky. Záruka musí trvat alespoň 2 roky. Zároveň musíte prokázat svou bezdlužnost, spolehlivost nebo to, že se vaše firma nenachází v úpadku. Pokud si se založením své společnosti nevíte rady, neváhejte kontaktovat specialistu.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!