Jestliže uvažujete o ukončení podnikatelské činnosti, pečlivě byste si měli rozmyslet, zda živnost zcela zrušíte nebo ji pouze pozastavíte. Její pozastavení může mít totiž své výhody. I pokud pracujete na živnostenské oprávnění již delší dobu, můžete se dostat do situace, kdy vám živnostenské podnikání přijde nevýhodné nebo když obdržíte zajímavou pracovní nabídku, kterou bude těžké odmítnout.
Jaké kroky tedy musíte provést, aby vaše živnost byla pozastavena a vy jste již nemuseli plnit povinnosti, které z aktivního živnostenského oprávnění plynou? Kupodivu není nutné o pozastavení živnosti informovat živnostenský úřad. Stačí to oznámit pouze zdravotní pojišťovně, kterou využíváte, a okresní správě sociálního zabezpečení.
U zdravotního i sociálního pojištění máte na předání informace o přerušení živnosti až 8 dní z následujícího kalendářního měsíce. Jestliže tyto skutečnosti zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení neoznámíte včas, můžete pojistné na zálohách odvádět i nadále. Většinou tedy máte dostatek času na to, abyste se nově vzniklé situaci přizpůsobili.
Tyto změny můžete provést individuálně přímo na místě (u zdravotní pojišťovny, na správě sociálního zabezpečení) nebo prostřednictvím své datové schránky. Alternativní způsob ještě nabízí živnostenský úřad a jeho jednotný registrační formulář. Ten zde vyplníte a oznámíte, kdy ukončujete svou živnost a na jak dlouhou dobu.
Dobu přerušení byste si tedy měli určitě promyslet, aby pro vás byla dostačující. Do budoucna je ji samozřejmě možné i změnit. Jestliže se tedy své podnikání rozhodnete obnovit dříve, nic vám v tomto kroku nebude bránit. Jen o tom nezapomeňte úřad informovat. Registraci na finančním úřadě k dani z příjmu nerušíte, jelikož i nadále budete odvádět daně a podávat daňová přiznání.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy