V případě ukončení podnikatelské činnosti je potřeba rozlišit, zda podnikáte jako OSVČ nebo zda máte obchodní společnost - společnost s ručením omezeným, akciovou společnost, komanditní společnost, veřejnou obchodní společnost nebo třeba družstvo. Ukončení podnikání je v těchto případech odlišné. Pokud si nevíte rady s tím, jaké vhodné kroky byste měli podniknout, neváhejte oslovit živnostenský úřad a když vám zde neporadí, tak doporučujeme se obrátit na specialistu, který vám jistě rád pomůže a budete mít jistotu, že vše proběhlo v naprostém pořádku.
Ještě než se rozhodnete ukončit svou živnost, tak si vše důkladně promyslete. Vyřízení živnostenského oprávnění nebylo zdarma (standardně stojí 1 000 Kč) a jestliže nevíte, zda nebudete chtít někdy v budoucnu pokračovat, raději se rozhodněte pouze pro přerušení živnosti. V takovém případě se však vyplatí zrušit si provozovnu, která jinak může být zdrojem komplikací, pokud například nebude náležitě označena.
Žádost o zrušení živnostenského oprávnění se podává na příslušném živnostenském úřadě neboli na Centrálním registrační místě. Je nutné ji podat písemnou formou. Nestačí se zde tedy pouze zastavit a říci, že ukončujete podnikání. Je nezbytné splnit všechny požadavky ze strany úřadu, který následně vydá rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění. Na toto rozhodnutí má 30 dní a během nich jste stále ještě podnikateli.
Že svou živnost rušíte nestačí oznámit pouze živnostenskému úřadu, ale měli byste se obrátit také na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a na svou zdravotní pojišťovnu. U zdravotní pojišťovny i u okresní správy sociálního zabezpečení jste vázáni termínem 8 dní od zahájení následujícího kalendářního měsíce. Zbytečně ale s vyřízením této informace nečekejte.
Složitější je ukončení činnost pro obchodní společnost než pro živnostníka. Je samozřejmě nezbytné si vypořádat všechny své závazky a pohledávky, abyste z byznysu odešli z čistým štítem. Pokud byste podnikání zrušili a nezaplatili nějakou fakturu, její úhradě byste se stejně pravděpodobně nevyhnuli, jelikož by po vás byla dlužná částka vymáhána i po zrušení živnosti. Živnostenské oprávnění zanikne ihned, jakmile rozhodnutí o jeho zrušení nabude právní moci. Nelze ho zrušit zpět, vždy pouze k datu, kdy jdete na živnostenský úřad.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy