Mohli jste si povšimnout, že v posledních letech klesá počet OSVČ pracujících na hlavní činnost a roste počet těch, kteří mají podnikání pouze jako činnost vedlejší. Jestliže se rozhodnete změnit činnost hlavní na vedlejší, musíte k tomu mít samozřejmě pádné důvody, jelikož vedlejší činnost není možné provozovat kdykoliv, ale pouze při splnění určitých podmínek. Vedlejší činnost na druhou stranu ale může být mnohem výhodnější. Jak tuto změnu fakticky provést?
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší je výraznou změnou, která může ušetřit tisíce korun ve vašem rozpočtu. Na druhou stranu tak učiníte pravděpodobně tehdy, když si naleznete stálé zaměstnání. Pak už za vás sociální a zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel a není tedy nutné, abyste vy sami museli přispívat příliš velkou částkou. Stačí tedy peníze, které stát vybere za vedlejší činnost.
Přerušení hlavní činnosti a přechod na vedlejší činnost je dobré oznámit živnostenského úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení - jinak by vám byly účtovány zálohy ve špatné výši a vy jste tedy zbytečně přepláceli. Na živnostenském úřadu tyto změny lze provést najednou. Mohou se však provádět i individuálně, jelikož pak máte jistotu, že k nim opravdu dojde a vy se nebudete muset obávat přísných pokut. Změny oznamujte do 8 dnů.
Pro pozastavení činnosti hlavní a odstartování činnosti vedlejší se můžete rozhodnout tedy, když máte stálé zaměstnání nebo když třeba studujete. To jsou ty nejběžnější příklady. Vedlejší činnost je dále možné provádět v důchodu nebo na rodičovské dovolené. Pokud jste například na mateřské, tak podnikat nemůžete, pokud by se jednalo o pokračování v činnosti. Vedlejší činnost není tedy zajímavá pouze tehdy, chcete-li teprve odstartovat své podnikání. Je vhodnou náhradou i za činnost hlavní, pokud víte, že se jí nebudete moci dále naplno věnovat.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy