Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Co jsou to datové schránky a jak získám přístup?

Datová schránka je elektronické úložiště, do kterého se doručují dokumenty od orgánů veřejné moci. Stejně tak z něj tyto dokumenty můžete odesílat. Datová schránka je povinná pro všechny obchodní společnosti. Pokud si tedy založíte vlastní firmu, datové schránce se rozhodně nevyhnete. Ačkoliv někomu může připadat jako zbytečná komplikace, věřte, že v každodenní praxi oceníte její výhody.  

Datové schránky pro právnické i fyzické osoby  

Díky datové schránce totiž nebudete muset chodit na úřady, elektronicky vyřídíte i komunikaci se svou zdravotní pojišťovnou nebo s okresní správou sociálního zabezpečení. Datové schránky se u nás v republice používají od 1.11.2009. Zatímco pro obchodní společnosti jsou povinné, pokud podnikáte jako OSVČ, datovou schránku si zřizujete dobrovolně a je tedy jen na vašem rozhodnutí, zda se pro ni rozhodnete či nikoliv. Do budoucna se plánuje zavedení datových schránek pro každého. Bohužel je jejich použití možné jen pro komunikaci s veřejnou správou, nikoliv mezi sebou.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Datové schránky mají mnoho výhod. Tou hlavní je především úspora času. Druhou, že lze s veřejnými orgány komunikovat zcela zdarma odkudkoliv, kde je k dispozici internetové připojení. Zřízení datové schránky totiž vůbec nic nestojí, stejně tak jako její používání. Pokud při něm narazíte na nějaké problémy, můžete se obrátit na infolinku 270 005 200, kde zodpoví všechny vaše dotazy.  

Zřízení datové schránky  

Pro právnické osoby, které se zapisují do obchodního rejstříku, se datová schránka zřizuje automaticky ze zákona. Nemusíte tedy nic vyřizovat, protože poštou obdržíte zásilku s přístupovými údaji. Pokud jako fyzická osoba žádáte o vytvoření datové schránky, stačí zajít na Czech Point a tam si vše zařídit. Jestliže vlastníte elektronický podpis, můžete požádat i přes internet na podatelně Ministerstva vnitra ČR. Do datové schránky se můžete přihlásit na adrese mojedatovaschranka.cz.    

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!