Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Daňové povinnosti

Chcete začít podnikat nebo už podnikáte a zajímá vás, jaké daňové povinnosti se vašeho podnikání budou týkat? Je potřeba rozlišit mezi právnickými a fyzickými osobami, a to především pro potřeby daně z příjmů. S fyzickými osobami - OSVČ - totiž souvisí daň z příjmů fyzických osob a s právnickými osobami - obchodními společnostmi - daň z příjmů právnických osob. Pokud ale zisk společnosti bude zároveň vaším osobním příjmem, musíte jej samozřejmě ještě jednou zdanit daní z příjmů fyzických osob.  

Základní daňové povinnosti  

Tou základní je registrace k dani z příjmů ihned poté, co si vyřídíte živnostenské oprávnění. Jedná se o základní daň, která je významným příjmem do státního rozpočtu. Co se týká živnostníků, je opravdu minimální a činí pouhých 15 %. Pokud ale používáte pro stanovení výdajů paušály, málokdy tuto daň zaplatíte. Daň z příjmů právnických osob činí 19 %. Po registraci je nutné do konce měsíce března podat daňové přiznání za předchozí rok, do něhož uvádíte své příjmy, výdaje a daňový základ.

Další daňové povinnosti  

Mnoha podnikatelů se také týká silniční daň - pokud svůj vůz využívají k podnikání a vloží ho do něj. Nesmíme zapomenout také na daň z nemovitosti, která se platí z vlastních podnikatelských prostor nebo i z pozemků. V neposlední řadě je pro podnikatele důležitá také daň z přidané hodnoty neboli DPH.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Plátcem DPH se dnes stanete velmi snadno, stačí překročit obrat 1 000 000 Kč. Pokud například něco vyrábíte, prodáváte či přeprodáváte, plátcem DPH se stanete jako nic. Navíc se vám to možná i vyplatí. Jediný problém je aktuální měsíční plátcovství, což znamená, že každý měsíc musíte podávat daňové přiznání.  

Daňová přiznání je obecně nutné podávat i tehdy, když vaše daň činní nula. Pokud byste přiznání nepodali, jednalo by se o nesplnění daňové povinnosti a i když je výsledná daň 0 Kč, mohli byste platit vysokou pokutu.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!