Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak změnit jednatele společnosti

Jednatel společnosti je statutárním orgánem. Vy sami se můžete stát jednateli ve své obchodní společnosti nebo si na tu toto činnost najmout třetí osobu. Jak ale řešit, když s činností jednatele nejste spokojeni a myslíte si, že nastal ideální čas na jeho změnu? To vám poradíme v aktuálním článku. Jednatele společnosti není těžké odvolat, jelikož o tom rozhodují společníci - hlasování totiž probíhá na valné hromadě.  

Jednatel společnosti  

Jednatel vystupuje ve společnosti s ručením omezeným a funguje jako statutární orgán. To znamená, že prezentuje společnost a její záměry navenek. Zabývá se především obchodní činností. Schvalování důležitých rozhodnutí to však běžně neprovádí. Tato činnost přísluší valné hromadě. Jako jednatelé často vystupují společníci. Údaje o jednatelích se zapisují do obchodního rejstříku.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Změna jednatele  

Aby bylo možné provést změnu jednatele společnosti, je nutné o tom rozhodnout na valné hromadě. Pokud má vaše firma pouze jediného společníka, tak stačí jenom jeho rozhodnutí. Následně se odvolá jednatel původní a na jeho místo se jmenuje jednatel nový. Změna jednatele může být provede nejen tehdy, když s ním jsou členové společnosti nespokojení, ale také když sám odstoupí z funkce, skončí mu období, po kterou funkci vykonával i z dalších důvodů.  

Valnou hromadu by měl svolat původní jednatel. Každý ze společníků by měl obdržet písemnou pozvánku, aby se valné hromady účastnil. Zde se bude rozhodovat o odvolání původního a jmenování nového jednatele. O průběhu je nutné provést zápis, který se přikládá k provedení změn v obchodním rejstříku.  

Jelikož je zde jednatel zapsán, musí se zde samozřejmě tato změna promítnout. Není však nutné vyhotovit přímo notářský zápis - ten je nutné jenom ve specifických případech, například pokud je to nařízeno společenskou smlouvou a také, když se mění celkový počet jednatelů společnosti.  

Jestliže si nejste jisti, jak změnit jednatele společnosti, můžete se obrátit také na specialisty, kteří se zaměřují na zakládání firem. Ti vám v této oblasti jistě rádi pomohou a poskytnou cenné informace.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!