Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Obchodní rejstřík

Obchodní rejstřík je označení pro veřejný rejstřík, do něhož se zapisují firmy. Mezi zapisované subjekty patří obchodní společnosti a družstva, vybrané podnikající zahraniční osoby a vybrané fyzické osoby, které se sem mohou zapsat buď na základě vysokého obratu nebo na vlastní žádost. Také pro ně nutnost zápisu může stanovit nějaký zvláštní právní předpis. Do obchodního rejstříku má přístup úplně každý. Zapsané údaje jsou tedy veřejné.  

Co se zapisuje do obchodního rejstříku  

Kdo má povinnost zápisu do obchodního rejstříku jsme už zmínili v prvním odstavci. Co vše je nutné do obchodního rejstříku uvést? Mezi zapisované skutečnosti patří například jméno a adresa zapsané osoby, předmět podnikání (činnosti), právní forma, den vzniku či zániku právnické osoby, datum narození a bydliště fyzické osoby, identifikační číslo subjektu, kontrolní orgán, prokurista, výše základního kapitálu u s.r.o. a a.s., výše vkladu jednotlivých společníků, zástavní právo k podílu v korporaci, u a.s. počet akcií a jejich jmenovitou hodnotu a další specifické údaje především dle typu společnosti.    Co vše se do obchodního rejstříku zapisujete, najdete v zákoně o obchodních korporacích nebo se můžete poradit také se specialisty, kteří se na zakládání firem specializují.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Jak probíhá zápis do obchodního rejstříku  

Pokud chcete svou firmu zapsat do obchodního rejstříku, musíte nejprve sepsat společenskou smlouvu a vyřídit živnostenské oprávnění. O zápis se žádá na speciálním formuláři a zápis není zdarma. Poplatek za něj stanovuje zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích.  

Kdo vede obchodní rejstřík  

Obchodní rejstřík vede tzv. rejstříkový soud. Jedná se o krajský soud s výjimkou Městského soudu v Praze. Mezi další soudy v ČR patří například Krajský soud v Plzni, v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Ostravě nebo v Českých Budějovicích. V některých městech krajské soudy nefungují, jsou zde zřízeny pouze jejich pobočky (například v Pardubicích nebo v Liberci).

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!