Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Povinnosti při podnikání

Povinnosti při podnikání  

Podnikatelská činnost není jen tak. Každého podnikatele se totiž týkají nějaké povinnosti, které musí plnit. Ať už se jedná o zahájení podnikatelské činnosti nebo o její průběh, tyto povinnosti můžete zastat sami nebo si na ně najmout specializované pracovníky. Pokud máte větší firmu, je určitě lepší tyto činnosti delegovat dále a vyvarovat se tak řešení běžných problémů, které by vás jenom zdržovaly od vaší práce.  

Daňové a účetní povinnosti  

Jestliže jste si založili obchodní společnost, máte povinnost vést účetnictví. Firma nemůže uplatňovat výdaje paušálním procentem z příjmů ani spoléhat na daňovou evidenci. Také se musíte registrovat k vybraným daním (určitě k dani z příjmů a často také k DPH nebo k silniční dani). Na tuto činnost je ideální najmout si účetní nebo přímo účetní firmu, která zajistí, že bude vše v naprostém pořádku.

 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Vyřízení živnosti  

Hned na začátku podnikání je nezbytné zajít na živnostenský úřad a požádat zde o živnostenské oprávnění. Vybírat můžete z živností volných, vázaných a řemeslných. Podnikat lze také na koncesi. Pokud sami nesplňujete podmínky pro provozování živnosti, je nutné ustanovit odpovědného zástupce, který bude vystupovat za vás.  

Přijímání písemností a označení sídla firmy  

Sídlo firmy musíte náležitě označit a také si v něm přebírat své písemnosti. U mnoha podnikatelů je místo podnikání a bydliště shodné, pak se jeho označení nevyžaduje. Sídlo firmy je nutné označit názvem obchodní firmy a identifikačním číslem.  

Registrace na sociálním a zdravotním pojištění  

Sociální a zdravotní pojištění musíte odvádět nejen sami za sebe, ale také případně za své zaměstnance, pokud vaše firma nějakými disponuje. Od vyřízení živnostenského oprávnění, stejně jako od zaměstnání pracovníka vám běží lhůta, ve které musíte registraci uskutečnit.  

Další povinnosti při podnikání se týkají například nákupu materiálu či hotových výrobků, prodeje zboží nebo poskytování služeb. Konkrétní povinnosti se vždy odvíjejí od podnikatelského oboru. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!