Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Ručení vlastním majetkem

Ručení vlastním majetkem se týká pouze fyzických osob, které se rozhodnou podnikat jako OSVČ, dále společníků veřejných obchodních společníků, komplementářů v komanditní společnosti nebo samotné a.s. či s.r.o., která jako právnická osoba ručí také pouze svým majetkem. Ručení vlastním majetkem může být velmi problematické. Ať už začínáte podnikat, nebo podnikáte po delší čas, určitě si prověřte možnosti, jakými lze ručení omezit nebo zcela zastavit.  

Ručení vlastním majetkem přináší rizika  

Toto ručení se spojuje s velkými riziky, která mohou mít dopad nejen na vaši životní úroveň, ale také na celou vaši rodinu. Díky několika špatným obchodním rozhodnutím se můžete dostat do velkých dluhů. Jestliže se tedy ocitáte v situaci, kdy už nejste schopni hradit své závazky a přitom podnikáte jako OSVČ, je to velký problém. Může totiž přijít exekutor a začít vám zabavovat váš majetek, aby uspokojil pohledávky vašich věřitelů.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Kdo má povinnost ručit vlastním majetkem?  

Toto  ručení se v první řadě týká podnikatelů - fyzických osob. Je tu řeč o tzv. osobní odpovědnosti, kterou ale mají nejen OSVČ, ale i společníci veřejných obchodních společností nebo komanditisté z komanditních společností.

Vlastním majetkem ručí také statutární orgány, které ale mají jinak povinnost konat s péčí řádného hospodáře. Od té doby, co vešel v platnost zákon o obchodních korporacích, se na jejich ručení klade vyšší význam než dříve. Co se týká například náhrady škody, může vůči nim společnost uplatnit až 4,5násobnou částku jejich průměrného výdělku, což opravdu není málo. Vlastním majetkem ručí pouze za svá rozhodnutí. A je navíc jedno, zda se chyby dopustí omylem nebo úmyslně. Dokonce jim mohou být přičítány chyby, které se stanou bez jejich vlastního zavinění.  

Na druhou stranu se zde vyskytuje tzv. důkazní břemeno, takže žalující strana musí prokázat své tvrzení, což nemusí být vždy jednoduché. I tak si ale dejte dobrý pozor, pokud budete někde jako statutární orgán působit, nebo když se rozhodnete podnikat jako OSVČ.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!