Jestliže vlastníte velkou společnost, která se zaměřuje na výrobu či prodej, jistě se neobejdete bez distribučního skladu. Jedná se o sklad, který se využívá ke skladování hotových výrobků nebo zboží. Produkty v tomto skladu jsou tak přímo určeny pro expedici k zákazníkům nebo pro rozvoz k obchodním partnerům. K distribučnímu skladu může být přímo přičleněno sídlo firmy. Může se však nacházet i desítky kilometrů daleko.
Co to tedy znamená, když mluvíme o distribučních skladech? Jak se tyto sklady rozdělují a kdy se bez nich podnikatel neobejde? Sklady se dělí do dvou struktur. Můžeme na ně nahlížet z vertikálního a horizontálního hlediska. První zmíněná - vertikální struktura - udává počet stupňů. Horizontální struktura určuje počet skladů na každé úrovni.
Jaké distribuční sklady jsou tedy nejběžnější? Dělí se na provozní, centrální, regionální a expediční. Při poskytnutí sídla i skladu je dobré myslet na výhodnost polohy a velikost prostoru - zda nám stačí nebo naopak zda není příliš velký. U každého skladu je potřeba pověřit osoby, které budou sklad vést a starat se o něj. Ne každá firma využívá celou síť distribučních skladů. Spíše naopak. V praxi se setkáme pouze s jedním nebo dvěma typy. Více skladů se velmi prodražuje a jen málokdo si je dnes tedy může dovolit.
Provozní sklady se využívají ke krátkodobému uschování hotových výrobků. Jsou často přímo u závody. Centrální sklady skladují všechny výrobky z provozních skladů, regionální výrobky z daných regionů nebo naopak výrobky určené pro rozvoz do konkrétního regionu. Například jestliže máte sídlo v Praze a své zákazníky po celé ČR. Budete mít sklad nejen v hlavním městě, ale i v jednotlivých krajích. Poslední jsou odbytové - expediční sklady. Z nich zboží putuje přímo k zákazníkům. Pro sídlo firmy Praha může být expediční sklad v Praze a další opět v jednotlivých regionech, nebo například jen na druhém konci republiky.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy