Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Kdy je výhodné být plátce DPH?

Plátcovství DPH - daně z přidané hodnoty - může mít i své výhody. Ne každý se stává plátcem DPH proto, že překoná určitý roční příjem, ale mnoho podnikatelů se pro placení DPH rozhodne dobrovolně. Většinou tomu je tehdy, když obchodují výhradně s dalšími plátci DPH. Potom totiž mohou uvažovat v cenách bez daně a plátcovství se jim tedy vyplatí, protože tyto ceny jsou nižší. Samozřejmě je nutné nejprve uhradit vše, finanční úřad vám ale případný přeplatek na dani vrátí zpět do vaší peněženky.  

Kdy je nutné stát se plátcem  

Plátcem DPH se můžete stát z mnoha důvodů. Pokud to neučiníte dobrovolně, nejčastějším důvodem bývá, že dojde k překročení obratu za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců. Vaše příjmy budou v tomto období vyšší než 1 000 000 Kč. Pak je nutné stát se plátcem DPH. Rovněž pokud své služby poskytujete mezinárodně, může být plátcovství DPH nevyhnutelné.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Výhody placení DPH  

Pokud se chcete stát dobrovolným plátcem DPH, určitě si nejprve přepočítejte, zda se vám to opravdu vyplatí. Jakmile se totiž jednou zaregistrujete, hned se zpět nedostanete. Svou registraci k DPH můžete zrušit prostřednictvím žádosti, a to nejdříve za rok od data účinnosti, které je uvedeno na rozhodnutí o registraci. Pokud je ale většina vašich zákazníků nebo obchodních partnerů mezi plátci, určitě se vám registrace k DPH vyplatí. Daň si pak můžete odečíst od čehokoliv - třeba i od firemního vybavení.  

DPH se vyplatí platit také těm podnikatelům, kteří mají vyšší výdaje než příjmy. Budou si totiž žádat o nadměrný odpočet a stát jim část peněz vrátí. Jestliže byste DPH neodváděli, nic zpátky také neobdržíte. Druhým specifickým případem je, když se zboží nakupuje ve snížené sazbě DPH a dál se prodává v sazbě vyšší. Pak na tom rovněž můžete vydělat. K dani z přidané hodnoty se můžete registrovat ihned při zahájení podnikání, ale také nemusíte. Registraci je nutné udělat až tehdy, když splníte její podmínky.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!