Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Podnikání s konkurenční doložkou

Konkurenční doložka je speciální dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pokud se necháte zaměstnat a zároveň podepíšete konkurenční doložku, můžete to představovat riziko pro vaše budoucí podnikání. Tomu by samozřejmě zcela bránit neměla, může se však stát, že po celý rok nebudete moci působit v oboru, ve kterém jste pracovali dříve. Jinak by vám mohla být uvalena nepříjemná pokuta. Je tedy potřeba si dát pozor, co u svého zaměstnavatele podepíšete a samozřejmě je vhodné i požadovat kompenzaci za doložku, která může do budoucna ohrozit vaše příjmy.  

 

Jak podnikat s konkurenční doložkou  

Žádná konkurenční doložka nesmí být v rozporu s podnikáním. Tato skutečnost vychází již z Listiny základních práv a svobod, která zakotvuje právo na podnikání tak, že každý má právo na svobodnou volbu povolání a na jeho přípravu. Může podnikat nebo provozovat jinou hospodářskou činnost.  

Podnikání by nemělo na základě tohoto tvrzení být nikomu kráceno a znevýhodňovat vás tak proti jinému subjektu na trhu, o což se zaměstnavatelé mohou mnohdy snažit. Konkurenční doložku tedy musejí připravit tak, aby vám neznemožnila potenciální obživu. Jestliže si ní nejste jisti, radíme nepodepisovat. Pokud jste již podepsali konkurenční doložku, která je silně omezující, věřte, že u soudu může být zneplatněna, takže se v případě problémů můžete obrátit i na něj a nechat si celou situaci vyřešit.

 

Konkurenční položka jde vyřešit  

Konkurenční doložky mají většinou platnost po dobu jednoho roku. Znamená to tedy, že se dané činnosti nemůžete věnovat okamžitě, ale za rok si už můžete otevřít vlastní podnik a tam služby nabízet. Z tohoto pohledu se tedy doložka může zdát i zbytečná, protože pouze o rok prodlouží vaše čekání, bývalý zaměstnavatel se tak vaší konkurenci nakonec nevyhne. Můžete se stát společníky ve firmě, která působí ve stejném oboru a nechat se tam zaměstnat na odlišnou činnost. Pak by s konkurenční doložkou neměl být žádný problém.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!