Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Zápis a vznik společnosti

Každá obchodní společnost vzniká až zápisem do obchodního rejstříku a do té doby nemůže vyvíjet žádné podnikatelské aktivity. Proto pokud se rozhodnete pro založení obchodní společnosti, ale chcete začít rychle podnikat, je lepší sáhnout po již založené - ready made společnosti, která je již zapsaná v rejstříku a vy si ji pouze odkoupíte, nebo zvolit založení na míru, které bude trvat určitě kratší dobu než zapsání společnosti založené vlastními silami.  

 

Zápis a vznik společnosti v zahraničí  

Pouze v některých zahraničních státech - například v Německu - je možné, aby pouze založená obchodní společnost, která ještě nevznikla a není tedy zapsaná v obchodním rejstříku, mohla vykonávat obchodní aktivity. U nás to běžné není. Každý podnikatel tedy musí projít tímto procesem.  

Rychlé podnikání umožňuje pouze živnost, kdy působíte jako OSVČ a nemáte tedy povinnost zápisu do obchodního rejstříku. Vyřízení živnosti je okamžité a zápis je proveden během několika dní. V podnikání se vám tedy pod nohy nekladou žádné překážky a vy můžete téměř okamžitě rozvíjet své aktivity.  

 

Co předchází vzniku společnosti  

Aby mohl proběhnout zápis do obchodního rejstříku a s ním související vznik obchodní společnosti, je nezbytné nejprve za účasti notáře sepsat společenské dokumenty (společenskou smlouvy či zakladatelskou listinu, případně také stanovy), dále požádat o živnostenské oprávnění a nakonec se zaspat do obchodního rejstříku.  

 

Cena za zápis společnosti

Letos by zápis měl být levnější než v minulých letech. Za akciovou společnost zaplatíte místo 12 000 Kč jen 8 000 Kč a u společnosti s ručením omezeným by se nyní mělo jednat o částku 2 700 Kč. Poplatek odvádí notář rejstříkovému soudu.  

Celkově by mělo dojít ke zrychlení procesu založení vlastní společnosti. Lhůta pro zápis by měla být 5 dní. Často se ale stává, že má soud nějaké připomínky a vy tak čekáte ještě déle. Proto si při návrhu na zápis do obchodního rejstříku dobře překontrolujte, zda jste vyplnili všechny požadované údaje, abyste nemuseli nic přepracovávat.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!