Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Lze podnikat v exekuci?

Exekuce je velkou překážkou pro mnoho podnikatelů. Podnikat v exekuci samozřejmě lze, musíte si ale pohlídat mnoho záležitostí. I proto je lepší v této situaci vyhledat pomoc odborníka, který vám poradí s tím, jaké kroky byste měli podniknout, aby se váš byznys stal zase úspěšným. Pojďte se podívat na základní pravidla exekuce v podnikání, abyste věděli, co vše si k vám může exekutor vůbec dovolit a kdy už překračuje své meze.  

 

Co exekutor nemůže zabavit  

Jestliže podnikáte, musí být z exekuce vašeho majetku vyloučeny předměty, které potřebujete k řádnému výkonu své podnikatelské činnosti. Pokud se však jedná o uspokojení pohledávky věřitele a právě na těchto věcech mu vázne zástavní právo, pak se i ty stanou předmětem exekučního řízení.  

Soud stanoví, jaké je obvykle vybavení domácnosti a tento termín se běžně vykládá velmi přísně, takže vám toho doma příliš mnoha nezbude. Podobně se přistupuje také k věcem potřebným pro podnikání. Nečekejte tedy, že vše vyřešíte tím, že si svůj osobní majetek vložíte do podnikání - to by rovněž nemělo žádný význam.

Když se řeší, co k výkonu své podnikatelské činnosti potřebujete, soud vychází z toho, jak je vaše činnost vymezena v živnostenském oprávnění. Ponechaný majetek by vám měl umožnit podnikání alespoň v minimálním rozsahu.  

 

Exekuce jako komplikace 

I tak je ale pro podnikatele exekuce velkou komplikací, jelikož něco vypovídá i o jejich pověsti. Pokud máte exekuci, je těžší navazovat obchodní vztahy, protože jen málokdo vám prodá něco na dluh. Stejně tak je velmi těžké dosáhnout na bankovní úvěr. Ideální je v této fázi další rozvoj podnikání pozastavit a nejprve vyřešit své osobní dluhy.   Jakmile bude exekuce vyřízena, lze se samozřejmě navrátit k původním záměrům. Do budoucna to o vás nemusí ani nikdo zjistit a vy tedy můžete dál podnikat s "čistým štítem".

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!