Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Evropská akciová společnost a její sídlo

Evropská akciová společnost je specifická forma obchodní společnosti. Veškerá její činnost podléhá evropskému právu. Zároveň tato společnost musí mít sídlo v některém členském státě Evropské unie. Jestliže přemýšlíte o jejím založení, připravte si kapitál v minimální výši 120 tisíc eur. Sídlo firmy se nutně nemusí nacházet v zahraničí. Velmi oblíbená je i jeho volba v ČR, která přináší další perspektivní možnosti do budoucna.

 

Vznik sídla evropské společnosti 

Evropskou společnost můžete založit samostatně nebo fúzí s jinou společností. Sídlo firmy se pak musí nacházet ve státě, kde je centrála evropská společnosti. Tato povinnost pramení z legislativy členských států Evropské unie. Na území daného státu se také evropská společnost zapisuje do veřejného rejstříku. U nás v ČR se podnikání řídí dle legislativy obchodního i občanského zákoníku. I evropská společnost tak může mít sídlo firmy jako virtuální kancelář. Jestliže si nemůžete dovolit sídlo v lukrativní oblasti, může pro vás být tato možnost zajímavá (obvykle se nabízí sídlo firmy Praha, sídlo Brno, Plzeň, Ostrava atd.).

 

Legislativa EU a specifika České republiky 

Evropská akciová společnost se řídí nařízením Rady č. 157/2001, o statutu evropské společnosti (nařízení o SE) a směrnicí Rady č. 2001/86/ES, která doplňuje statut evropské společnosti s ohledem na zaměstnance a jejich účast ve společnosti. Nesmíme zapomínat ani na zákony členských států, které tyto legislativu významně doplňují. Ty se berou v potaz pouze, když se jedná o poskytnutí sídla v daném státě. 

V případě České republiky je zajímavostí, že základní kapitál evropské společnosti spolu s jejím hospodařením je nutné uvádět v Kč. Jelikož nejsme členy evropské měnové unie.

 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!