Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Exekuce u podnikající osoby

Exekuce vás může postihnout nejen v soukromém životě, ale také jako podnikatele. A pro mnoho podnikajících osob je velkým strašákem. Jedná se však o něco odlišného, ačkoliv se podnikatelská sféra s tou soukromou samozřejmě mže protnout. Všechny osoby, které podnikají jako OSVČ ručí za závazky celým svým majetkem. Právnické osoby - obchodní společnosti - jen svým kapitálem.

 

Vlastnické právo rozhoduje 

Na uvalení exekuce má významný vliv vlastnické právo. Tím je totiž vymezeno, co vlastníte a na co tedy může být uvalena exekuce. Naopak pokud má být zabrán majetek jiné osoby, se kterou exekuce nesouvisí, a ta se prokáže vlastnickým právem, zabavení by nemělo proběhnout. Jedná se například o situaci, kdy máte sídlo firmy v pronajatých prostorách. Rozhodně nesmí být zabaven majetek pronajímatele. Jestliže však podnikáte ve své vlastní domácnosti, je situace zcela odlišná. Exekutor může zabavit vaše osobní věci i další věci v domácnosti klidně omylem. Následně je potřeba se hájit u soudu, který postup exekutora pečlivě přezkoumá. 

Poskytnutí sídla je tedy mnohdy velkým rizikem a je v zájmu pronajímatele, aby si pečlivě ověřit, komu danou nemovitost pronajímá.

 

Exekuce u osob samostatně výdělečně činných 

Při neopatrném podnikání můžete přijít o veškerý svůj majetek. Proto je vždy dobré si nechat otevřená i zadní vrátka a část majetku převést na svou manželku nebo děti. Exekuce probíhají po celé České republice. Je jedno, jestli máte sídlo v Praze nebo na venkově. I tam se k vám exekutor dostane. Můžeme tedy na rovinu říci, že podnikání v obchodní společnosti - a.s., s.r.o. - přináší mnohem větší klid a jistoty. Na začátku podnikání je sice nutné vydat určitou finanční částku, máte však jistotu, že vás díky nepovedenému byznysu nepostihne i osobní bankrot. Mějte totiž na paměti, že se do exekuce můžete dostat velmi snadno. Jen pouhým nezaplacením faktury svému dodavateli, na které později naskáčou vysoké sankce, jejichž úhradu si již nebudete moci dovolit.

 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!