Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Místo podnikání pro osoby samostatně výdělečně činné

U OSVČ obecně nemluvíme o sídle firmy, ale o místě podnikání. Tyto osoby nemají ze zákona žádnou povinnost zřizovat sídlo firmy. Tento prostor plní roli podnikatelského ústředí. Každé fyzické osobě je povoleno mít jen jedno místo podnikání. Může mít však více provozoven. Místo podnikání se pojí ke všem živnostem, které provozuje (má zapsány na živnostenském oprávnění, v živnostenském rejstříku).

 

Jak se definuje místo podnikání 

Definice místa podnikání není vůbec složitá. Rozumí se jím totiž adresa, na které podnikatel vykonává svou podnikatelskou činnost. Měl by zde být stále k zastižení. Obsahuje název obce - její část, ulici, číslo popisné a orientační, a také poštovní směrovací číslo. Ať už se sídlo firmy (místo podnikání) nachází kdekoliv, musí jej podnikatel uvádět na vystavovaných dokladech. Najdete ho rovněž ve veřejných rejstřících. 

Výběr lokality pro místo podnikání i provozovnu je libovolný. Často zde tak figuruje i vlastní bydliště. Obvyklé je také poskytnutí sídla formou pronájmu. I OSVČ může využívat tak zvanou virtuální kancelář, která nabízí prostory k občasným schůzkám a jednáním.

 

Jak postupovat při změně místa podnikání 

Změna místa podnikání je opět velmi jednoduchá. Je jí nutné provést na živnostenském úřadě nebo na kontaktním místě Czech POINT. Využít můžete kterýkoliv úřad a kterýkoliv Czech POINT v ČR. Při žádosti o živnostenské oprávnění se adresa bydliště považuje za shodnou s adresou podnikání, pokud neuvedete jinak. Chcete-li však získat sídlo firmy v Praze nebo v jiné lokalitě, musí to uvést na úřadě. Jestliže jsou tyto dva aspekty spjaty, změnou bydliště se mění i místo podnikání. Písemným oznámením můžete tyto adresy od sebe oddělit. Když změníte místo podnikání, změna se co nejrychleji promítne do rejstříku. Po úhradě správního poplatku vám bude vydán nový výpis ze živnostenského rejstříku.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!