Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Vyřízení živnosti pro spolek

Máte spolek a uvažujete o zřízení vedlejší činnosti? Spolky jsou v první řadě dobrovolné neziskové organizace. Jako vedlejší činnost ale mohou provozovat jakékoliv podnikatelské aktivity, které jim přinesou zisk a například zajistí jejich soběstačnost, případně jejich členům pěkný přivýdělek. Z pohledu legislativy je vedlejší podnikatelská činnost spolku naprosto v pořádku. Pojďte se proto podívat, co vše k ní budete potřebovat.  

 

Vyřízení živnosti na živnostenském úřadě  

Aby mohl váš spolek, je ideální pro něj vyřídit živnostenské oprávnění. Můžete podnikat samozřejmě i dle jiných předpisů, živnost se ale většinou jeví jako ten nejvýhodnější způsob. V tomto případě stačí, když člen spolku zajde na místně příslušný živnostenský úřad (dle sídla spolku) a požádá zde o živnostenské oprávnění.  

Pokud si vyberete některou z ohlašovacích živností, nic nebrání jejímu vzniku. U volných živností není nutné nic dokládat a u vázaných či řemeslných živností se vyžaduje doložení vzdělání nebo příslušné praxe - to vše naleznete v živnostenském zákoně. V jeho příloze jsou dokonce všechny živnosti vyjmenované, takže si už doma můžete promyslet, k jakým konkrétně se zaregistrujete.  

Následně je nutné uhradit správní poplatek, který za vyřízení živnosti stojí 1 000 Kč. Živnost si můžete vyřídit již při zakládání spolku, pokud víte, že budete provozovat i ziskovou činnost, nebo až v průběhu podnikání, když vám na tyto aktivity bude zbývat čas a vy budete chtít svůj spolek osamostatnit.  

 

Registrace na finančním úřadě  

Po získání živnostenského oprávnění je dobré se rovnou zaregistrovat i na finančním úřadě, a to k dani z příjmů právnických osob. I když byste neměli žádné velké zisky a nemuseli tedy platit žádné daně, je nutné podávat daňové přiznání. Zisky spolku můžete investovat do jeho další činnosti nebo si je jako fyzické osoby vyplatit - v tomto případě ale ovšem stejně podléhají dani z příjmů fyzických osob a vy je musíte přiznat.  

Vyřízení živnosti pro spolek není sice složité, pokud se v dané problematice ale nevyznáte, můžete oslovit specialistu, který vše potřebné vyřídí za vás.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!