V některých případech je nutné spolek zrušit, jindy je zase jeho zrušení zcela dobrovolné. Pokud spolek z nějakého důvodu musí ukončit svou činnost, je jeho zrušení namístě. Pojďte se podívat, z jakého důvodu může být spolek zrušen, jak zrušení administrativně správně provést a jak s tím vším souvisí jeho zánik. Zrušení je v mnoha aspektech podobné jako u kterékoliv jiné obchodní korporace.
Spolek lze zrušit několika možnými způsoby, a to s likvidací nebo bez likvidace. Ruší se na návrh osoby, která má o jeho zrušení zájem, nebo i bez návrhu - v tomto případě by ale měl být upozorněn soudní cestou, že se dopouští některých chyb. Například provozuje zakázanou činnost, která je definována v občanském zákoníku, vyvíjí výdělečnou činnost jako svou činnost hlavní a svůj zisk nepoužívá pro činnost spolkovou.
Dále může být zrušen, pokud nutí třetí osobu ke členství ve spolku nebo k jeho podpoře či brání již stávajícím členům v jejich vystoupení. O zrušení spolku zpravidla rozhoduje jeho nejvyšší orgán - tedy u většiny spolků členská schůze.
Pokud se spolek ruší s likvidací a je tedy nezbytné vypořádat jeho majetek, musí likvidátor nejprve zhotovit soupis majetku a ten následně zpřístupnit všem členům spolku. Jestliže by měl být soupis vydáván členům individuálně, může toto vydání likvidátor zpoplatnit.
Pokud není z nějakého důvodu možné povolat likvidátora, může likvidaci majetku vyřešit jakýkoliv člen statutárního orgánu. Ten pak zpeněží pouze ten majetek spolku, který je nutný k úhradě dluhů. Se zbývajícím likvidačním zůstatkem se naloží podle stanov.
Jakmile je likvidace majetku vyřešena, může spolek zaniknout. Zánik se provádí výmazem ze spolkového rejstříku. Pokud se spolek ruší a nachází se aktuálně v likvidaci, měla by tato informace být uvedena v rejstříku u jeho názvu, aby se o tom mohl každý z jeho potenciálních partnerů dozvědět.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy