Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak se vyhnout insolvenci

Insolvence je velkým strašákem pro mnoho obchodních společností i fyzických osob. Pokud podnikáte, je dobré si o insolvenci zjistit nějaké informace a raději se na ni připravit. Pod tímto pojmem si můžete představit platební neschopnost. Dostanete se tedy do situace, kdy máte tolik dluhů, které již nejste schopni uhradit. Do insolvence se můžete dostat různými způsoby. Nastává například, když se vyhlásí konkurz nad firmou nebo když je nutné provést vyrovnání s věřitelem. Může docházet k prvotní i druhotné platební neschopnosti (druhotná je způsobena tím, že nemáte uhrazené pohledávky od svých odběratelů).  

 

Prověřujte své obchodní partnery  

Podnikatelé se druhotné insolvenci mohou snadno vyhnout tak, že budou prověřovat své obchodní partnery. Pokud totiž máte jistotu, že vám váš odběratel zaplatí, hrozí vám menší pravděpodobnost, že se ocitnete v insolvenci. Do platební neschopnosti byste se neměli vůbec dostat, abyste ji následně nemuseli řešit. Zbytečně si tedy nepůjčujte peníze a své závazky se snažte hradit v co nejkratším možném termínu, ihned poté, co obdržíte peníze z pohledávek.  

Firmy se do insolvence často dostávají vlivem několika špatných rozhodnutí. Pokud se například rozhodnete investovat peníze, které nemáte, můžete se dostat do platební neschopnosti.  

 

Pozor na půjčky a úvěry  

Do platební neschopnosti vás mohou uvést i vysoké půjčky a úvěry na podnikání. Jestliže už chcete zafinancovat svou podnikatelskou činnost nějakým úvěrem, určitě vám doporučujeme si dobře promyslet jeho výši a nechat si vypracovat nabídku od více bank.  

Pokud vám banka nechce z nějakého důvodu půjčit, ještě dříve, než se obrátíte na lichváře, zkuste popřemýšlet nad důvodu, proč tomu tak je. Rozhodně byste si neměli půjčovat na dluh. Pokud vaše firma například už jeden úvěr čerpá, tak by ho měla nejprve splatit a až poté si půjčit další peníze. Stejně tak by měli postupovat podnikatelé, kteří působí jako fyzické osoby.  

 

Včasné řešení problémů  

Finanční problémy, které vás mohou dostat až do platební neschopnosti, se vyplatí řešit včas, rozhodně je tedy nenechávejte až na poslední chvíli, protože věřte, že vás velmi rychle doženou. Nenechte si naúčtovat zbytečně vysoká penále, která vaše dluhy ještě prohlubují. Včas se obraťte na specialistu a vyhledejte pomoc s insolvencí.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!