Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak ukončit podnikání

Už nechcete dále podnikat? Dostali jste se do situace, kdy pro vás podnikání není už tak výhodné a raději byste se nechali zaměstnat? Poradíme vám, jaké všechny kroky je nezbytné provést za účelem ukončení své podnikatelské činnosti. Ukončení podnikání může být rychlé a jednoduché, pokud se v dané problematice dobře orientujete a podniknete tak všechny nezbytné kroky správně. Jestliže nevíte, co dělat, nechte si raději poradit od specialisty.  

 

Ukončení živnostenského podnikání  

Jestliže podnikáte jako živnostník, můžete si vybrat mezi zrušením nebo přerušením živnosti. Zde stačí podat žádost na příslušný živnostenský úřad, která se podává v písemné formě. Živnostenský úřad vydá rozhodnutí o zrušení oprávnění nejpozději do 30 dnů poté, co obdrží vaši žádost.  

Následně musíte informovat finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení. Jestliže máte nějaké zaměstnance, jste povinni s nimi s dostatečným předstihem ukončit pracovní poměr a o případném hromadném propouštění informovat i úřad práce. Živnostenské oprávnění zanikne tehdy, když je vydáno rozhodnutí. Podnikání může být ukončeno také ze strany živnostenského úřadu, pokud nesplňujete podmínky pro jeho provozování.  

Někteří odborníci radí, že byste měli ukončit své podnikání pouze tak, že si živnost přerušíte na neurčitou dobu. To je totiž snadné ji v případě potřeby obnovit a během jejího pozastavení se s ní nepojí žádné povinnosti. Z tohoto pohledu je to to samé, jako kdyby byla opravdu zrušená. Nechat si ji můžete i jen jako vedlejší činnost a vyhnout se tak placení odvodů. Možností se nabízí celá řada.  

 

Ukončení podnikání v obchodní společnosti  

Pokud se rozhodnete pro zrušení své firmy, můžete vybírat mezi zrušením společnosti s likvidací nebo bez likvidace. Společnost fyzicky zaniká až tehdy, když je vymazána z obchodního rejstříku. Pokud je firma rušena s likvidací, vyžaduje ukončení podnikání samozřejmě mnohem více času, než když je rušena bez likvidace.    

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!