Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Místo podnikání OSVČ

Místo podnikání je adresa kterou musí každa fyzická podnikající osoba (OSVČ) uvést do živnostenského rejstříku. Pokud se neřekne jinak, je místem podnikání bydliště podnikající osoby. Existuje však řada důvodů proč mít místo podnikání mimo bydliště. V tomto případě je Vám k dispozici naše nabídka více jak 22 virtuálních sídel po celé České Republice. Úplnou nabídku naleznete v sekci služby -> virtuální sídla

Naše sídla jsou spolehlivá a nezatížena nadbytkem společností. Doručenou poštu pravidelně vyzvedáváme, a uchováváme či přeposíláme dle přání klienta.

Adresa sídla společnosti slouží zejména pro komunikaci s úřady. Je to také adresa která je veřejná. Podnikatel může mít virtuální sídlo, a podnikat na jiné nahlášené adrese například v menším městě (provozovna). Vše je naprosto běžné a legální.

Osoby samostatně výdělečně činné nepracují s termínem sídlo firmy, ale využívají tzv. místo podnikání. Toto místo je zakotveno již v živnostenském zákoně a jeho zařízení je nutné na živnostenském úřadě při vyřizování živnosti. Proto hned jak jdete zařizovat své živnostenské oprávnění, si dobře promyslete, kde budete mít sídlo. Zda se bude jednat o místo vašeho bydliště, nebo jestli pro podnikání naleznete úplně jinou vhodnou lokalitu.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Místo podnikání nebo provozovna  

Místo podnikání je v první řadě potřeba odlišit o provozovny. Mezi těmito dvěma pojmy jsou totiž výrazné rozdíly. Například místo podnikání je pro každého podnikatelé nutností, zatímco zřízení provozovny povinné není. Pokud nepřicházíte přímo do kontaktu se svými zákazníky, provozovnu si zřizovat nemusíte. Uděláte lépe, když ji mít nebudete, jelikož živnostenské úřady běžně kontrolují její označení a vy byste tak zbytečně přitahovali pozornost a mohli se dopustit chyby.  

Zatímco provozovna se běžně vztahuje k jedné konkrétní činnosti (například k prodeji zboží), místo podnikání má podnikatel pouze jedno. Jestliže tedy působíte jako OSVČ, zařídíte si nějaké místo podnikání. Když si registrujete další živnosti, místo podnikání se nezmění - bude stále stejné.  

Adresa působení  

Místo podnikání je adresou, ze které působíte - řídíte odtud své podnikatelské aktivity. Například vám sem chodí korespondence, tuto adresu také využíváte při uzavírání smluv nebo na fakturách. Místo podnikání má určité náležitosti. Adresa by vždy měla být uváděna s názvem obce a případně i její části, s ulicí, číslem popisným, orientačním a poštovním směrovacím. Bez těchto všech náležitostí nemůže být místo vaše podnikání zapsáno do živnostenského rejstříku.  

Protože žádný zákon neurčuje, jak má místo podnikání vypadat, můžete ho mít kdekoliv, třeba i u sebe doma. Je jen na vašem uvážení, zda se rozhodnete, že vaše bydliště je vhodné pro vaše podnikatelské aktivity.

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!