Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat na Slovensku

Slovenský trh je o něco menší než ten český. Pro mnoho podnikatelů je ale velmi lákavý, především pro jazykovou podobnost. Pokud tedy uvažujete nad rozšířením své podnikatelské činnosti do sousedního Slovenska, máte nyní jedinečnou příležitost. Podnikat na Slovensku není o tolik náročnější než u nás, především proto, že zde chybí typická jazyková bariéra. Jestliže nechcete působit pouze z Čech, ale raději byste zde investovali do založení ještě jedné firmy, nabízí se vám ideální příležitost.  

 

Právní formy na Slovensku  

I na Slovensku narazíte na obchodní společnosti, které jsou obdobou s.r.o., a.s., v.o.s. a k.s. Společnost s ručením omezeným se zde označuje jako spoločnosť s ručením obmedzeným a využívá stejnou zkratku s.r.o. Minimální základní kapitál je stanoven na výši 200 000 SKK a jeden společník musí vložit alespoň 30 000 SKK. Společnost může založit 1 až 50 společníků a před návrhem na zápis do obchodního rejstříku se musí splatit nejméně 30 % z každého vkladu.  

Akciová společnost se zde označuje jako akciová spoločnosť a její minimální kapitál činí 1 000 000 SKK. Opět se musí před zápisem do rejstříku splatit alespoň 30 % peněžitých vkladů a všechny nepeněžité vklady. Aby společnost byla zapsána do OR, musí majitel firma uhradit poplatek 20 000 SKK za vydání osvědčení k podnikání a za notáře, který ověří podpisy a připraví zakladatelské dokumenty. Komanditní společnost a veřejná obchodní společnost se od českého práva neodlišují. Na založení s.r.o. je potřeba nejméně 25 dní.  

 

Daně na Slovensku  

Zdanění příjmů fyzických osob je stanoveno na 18 % do ročního příjmu 513 000 SKK. Jestliže si vyděláte více peněz, daň se násobí stanoveným koeficientem, čímž se přirozeně navýší odvody. Daň z příjmů právnických osob aktuálně činí 19 %, takže je na stejné hodnotě jako daň v ČR.  

U DPH máte povinnost k registraci, pokud jsou vaše roční příjmy vyšší než 1,5 mil. SKK. Základní sazba daně činí 19 %. Snížená sazba je 10 %, ta se však pojí pouze s vybranými léčivy, zdravotními pomůckami a s knihami.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!