Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat v Maďarsku

Chcete začít podnikat v Maďarsku? Pak je potřeba znát pravidla, dle kterých je zde možné podnikání provozovat. Maďarsko od nás není tak vzdálené a tak mnoho podnikatelským subjektům tento trh může připadat zajímavý. Pokud uvažujete o založení zahraniční společnosti, rozhodně působnost v Maďarsku zvažte. Nejedná se sice o žádný daňový ráj, podmínky pro podnikání vám zde ale mohou vyhovovat více než někde jinde.  

 

Právní formy v Maďarsku  

Jakou z maďarských obchodních společností si vybrat? Obdobou společnosti s ručením omezeným je Korlátolt felelősségű társaság se zkratkou Kft, která má stanoven minimální základní kapitál na částku 500 000 HUF. Společnost může mít libovolný počet společníků a ze základního kapitálu musí být splaceno alespoň 50 %.  

Místo akciové společnosti si zde můžete založit Részvénytársaság se zkratkou zrt. Její základní kapitál činí 20 000 000 HUF. 10 000 000 HUF nebo 30 % se musí splatit v hotovosti. Výše podílů je libovolná částka dělitelná 10 000 HUF. Tato právní forma opět může mít libovolný počet společníků. Místo české komanditní společnosti si zde založíte Betéti társaság – Bt. a veřejnou obchodní společnost nahrazuje Közkereseti társaság – Kkt. Podmínky působení na trhu jsou podobné jako u těchto společností na našem území.  

Založení společnosti s ručením omezeným může být krátký i dlouhý proces, záleží na lhůtách veřejných orgánů. Nejrychleji zde společnost založíte již za 14 dní. Může vám to ale v nepříznivé situaci trvat až 5 týdnů. Náklady na založení činí přibližně 1 850 EUR. Podnikat zde samozřejmě můžete i jako OSVČ a registrovat se tedy jako podnik jednotlivce. Za své závazky pak ručíte celým svým majetkem.  

 

Daně v Maďarsku  

I v Maďarsku se musí platit přímé a nepřímé daně. Z těch přímý stojí za zmínku daň z příjmů fyzických osob, která má sazbu 18 % pro roční příjmy do 1 700 000 HUF. Vyšší příjmy se daní sazbou 36 %. U velmi vysokých příjmů je posledních osm let stanovena také 4% solidární daň. Sazba daně z příjmu právnických osob činí 16 % a je opět doplněná o daň solidarity.  

Figuruje zde také tzv. EVA neboli zjednodušená podnikatelská daň. Té využijí právnické osoby s příjmy ve dvou letech do 25 000 000 HUF. Činí 25 % a zahrnuje třeba i DPH a další daně. DPH samotné využívá dvě sazby. Základní sazba činí 20 % a snížená 5 %.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!