Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat v Německu

Německo na svůj velký trh láká spoustu podnikatelů z České republiky. Je známé, že zahraniční trhy mnohdy nabízejí vyšší výdělky a také více potenciálních zákazníků či klientů nebo lepší obchodní vztahy s partnery. Proto bychom vás rádi seznámili s možností podnikání v sousedním Německu. Poradíme vám, jak podnikat v Německu. Pokud se v zahraniční legislativě příliš nevyznáte, je ideální oslovit specialistu, který vás německým trhem provede a dá vám cenné rady v oblasti podnikání.  

 

Právní formy v Německu  

Začít podnikat v Německu můžete v některé z níže zmíněných právních forem. Je jich zde opravdu mnoho, takže rozhodně máte z čeho vybírat. Asi nejběžnější je zde Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), což je obdoba naší společnosti s ručením omezeným. Má základní kapitál ve výši 25 000 EUR a alespoň jednoho společníka, který musí složit vklad minimálně 100 EUR. Zajímavostí je, že firma může podnikat už když je z ní společnost s ručením omezeným v založení.  

Další možností je akciová společnost neboli Aktiengesellschaft (AG), která má základní kapitál alespoň 50 000 EUR. Ze zákona vytváří rezervní fond, do kterého každoročně odvádí příspěvek ze zisku. Obdobou české v.o.s. je Offene Handelsgesellschaft (OHG) a místo komanditní společnosti se uvažuje Kommanditgesellschaft (KG).  

Německý živnostník je Einzelunternehmen a z dalších forem se zde setkáte třeba s Gesellschaft bürgerlichen Rechts (GbR), což je sdružení dle občanského práva, nebo s Gesellschaft mit beschränkter Haftung und Complementär Kommanditgesellschaft (GmbH Co. KG) - společnost bez základního kapitálu se zápisem v obchodním rejstříku. Představuje spojení s.r.o. a k.s.  

 

Daně v Německu  

Daň z příjmů fyzických osob zde má několik sazeb. Do částky 7,664 EUR se výdělky nedaní, jinak daň u ročního zdanitelného příjmu nad 250 001 EUR činí 45 %. Daň z příjmu právnických osob činí aktuálně 15 %. Je však nutné započítat také solidární daň ve výši 5,5 %, která se odvádí z daní příjmu právnických nebo i fyzických osob. Hradí se zde také živnostenská daň ve výši 14 až 17 % dle přirážky obecního úřadu  nebo DPH ve standardní sazbě 19 % a ve snížené 7 %.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!