Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak podnikat v Rakousku

Po vstupu do Evropské unie je tak snadné začít podnikat v zahraničí. Rakousko je jedním ze států, o kterém mnozí podnikatelé velmi vážně uvažují. Jedná se totiž o sousední zemi, takže se nemusíte stěhovat nikam daleko. Pokud navíc bydlíte při rakouských hranicích, je to celkem jedno, zda podnikáte z Čech nebo od sousedů z Rakouska. Rakousko je zajímavé především pro podnikatele, kteří chtějí oslovit rakouský trh třeba s nějakým svým projektem, který jinak ve světě nemá obdoby.  

 

Právní formy v Rakousku  

V Rakousku můžete vybírat z několika právních forem. Alternativou k s.r.o. je Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH, u které je nutné složit základní kapitál ve výši alespoň 35 000 EUR. Obdobou akciové společnosti je Aktiengesellschaft – AG s vkladem 70 000 EUR. Má nejméně jednoho zakladatele.  

Veřejná obchodní společnost se označuje jako Offene Handelsgesellschaft – OHG a komanditní společnost jako Komanditgesellschaft – KG. Vystupují zde i další obchodní společnosti, například GmbH & Co KG, která je typem komanditní společnosti, kdy komplementáře nahrazuje společnost s ručením omezeným a on tak neručí celým svým majetkem. Je možné si zde založit i sdružení nebo podnikat jako OSVČ.  

Založení společnosti s ručením omezeným zde trvá přibližně 4 až 5 týdnů a vyjde vás na 1200 až 1700 EUR. Pokud se v legislativě Rakouska nevyznáte, ale rádi byste zde začali podnikat, vyplatí se oslovit specialistu již v ČR, který ji dle rakouských podmínek založí místo vás. Podobně se můžete registrovat ji jako OSVČ.  

 

Daně v Rakousku  

V Rakousku přijdete do kontaktu s přímými daněmi. Pokud jde o daně z příjmů fyzických osob, tak ty jsou zde celkem vysoké. Nejedná se tedy rozhodně o žádný daňový ráj. Pokud vyděláte ročně méně než 10 000 EUR, tak ale daně neplatíte. Do 25 000 EUR je sazba 38,33 %, do 51 000 EUR 43,60 % a při vyšším výdělku daň činí rovných 50 %.  

Dále se platí také daň z výnosu kapitálu, která je polovinou daně z příjmů. Dále je zajímavá také daň z příjmů právnických osob, která 25 %, minimálně však 1 750 EUR. DPH má sazbu 20 % a 10 % (snížená sazba). V některých oblastech je standardní sazba snížena na 16 %.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!