Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak založit společnost na Slovensku

Slovensko je země, která je pro mnoho podnikatelů z Čech skvělou možností, jak proniknout na zahraniční trh. Díky tomu, že je nám Slovensko tak blízké (ať už hovoříme o vzdálenosti k jeho hranicím nebo o jazyku a kulturních zvycích), dokážeme na slovenském trhu pohybovat opravdu spolehlivě. Mnoho lidí začíná s tím, že rozjedou svůj byznys nejprve v České republice, a pak rozšíří svou firmu právě na Slovensko.  

 

Jak na efektivní založení obchodní společnosti  

Na Slovensku můžete vybírat z obdobných právních forem jako v České republice. Pro podnikání tak přichází v úvahu společnost s ručením omezeným, akciová společnost, komanditní společnost nebo OSVČ. Zatímco a.s. je vhodná spíše pro větší a investiční projekty, s.r.o. většinou postačí všem běžným podnikatelům. Na Slovensku se setkáváme s názvem spoločnosť s ručením obmedzeným. Zkratka se používá shodná.  

Celý proces založení této společnosti trvá až 25 dní a na pořízení potřebujete náklady alespoň ve výši 385 EUR, což je podobná částka jako na založení v ČR vlastními silami. Nejprve je nutné vyřídit si výpis z trestního rejstříku, ověřit název společnosti a nechat si vyhotovit společenskou smlouvu. Náklady s těmto kroky jsou opravdu minimální. Také je nutné požádat o živnostenské oprávnění, kde se platí za koncesi dvojnásobek v porovnání s živnostenským listem. Než se živnost vyřídí, uplyne až jeden týden.  

Společníci mají poté povinnost založit si bankovní účet a registrovat se u obchodního rejstříku na příslušném soudu. Zde stačí vyplnit formulář. Ten bohužel nelze zatím zaslat elektronicky, ale musí se na úřad soud zajít osobně.  

Jakmile je společnost zapsaná, nastává čas na vyřízení všech nezbytných registrací. Přihlásit se musíte k dani z příjmů a k DPH. Dále jsou vyžadovány registrace u správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Tyto registrace probíhají samozřejmě zdarma. Poslední, co platíte, je zápis do obchodního rejstříku, na který má rejstříkový soud přibližně 5 dní.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!