Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak založit společnost v Polsku

Pravidla pro podnikání v Polsku rozhodně nemusí být tak složitá, jak se může na první pohled zdát. Pokud máte zájem začít podnikat na polském trhu, uděláte nejlépe, když si přímo zde založíte obchodní společnost. Pokud se totiž snažíte prosadit na zahraničním trhu, vždy vám to půjde lépe, když maximálně splynete s tamním prostředím, než když se budete pokoušet proniknout s českou obchodní společností. Alternativou může být ještě evropská společnost, která má mezinárodní působnost.  

 

Založení společnosti s ručením omezeným v Polsku  

K podnikání na polském trhu je skvělou volbou společnost s ručením omezeným. Jedná se o typ obchodní společnosti, která je vhodná zejména pro projekty malé a střední velikosti. V Polsku se můžete setkat s názvem Spółka z ograniczoną odpowiedzialności ą (Sp. z o.o.). Společnost potřebuje minimální kapitál ve výši 50 000 PLN a jeden podíl má minimální velikost 50 PLN. Založení této obchodní společnosti vám bude trvat maximálně jeden měsíc a náklady na něj budou činit přibližně 910 EUR.  

Nejprve je nutné sepsat společenskou listinu a nechat ji ověřit notářem. Dále budete muset podat žádost o obdržení statistického čísla REGON z registru podniků. Toto číslo vám vydá statistický úřad a ničemu nevadí, když vaše firma dosud není zaregistrovaná v obchodním rejstříku.  

Pokud budete chtít složit do firmy základní kapitál, musíte předložit zakladatelskou smlouvu a zmíněné REGON číslo. Dále je nutné získat daňové identifikační číslo. To aby vám daňový úřad mohl vystavit, tak bude potřebovat notářskou listinu, potvrzení, že máte číslo REGON, potvrzení o založení bankovního účtu a o prostorech k podnikání (ať už pronajatých nebo vlastních). Toto číslo vám úřad vydá do 1 měsíce.  

Hned poté můžete požádat o registraci do obchodního rejstříku, ke které si připravte stanovy, počet podílníků, podpisové vzory členů správní rady a dokument, který potvrdí vedení podniku. Svou firmu musíte registrovat také u Státní zdravotní inspekce a na sociálním pojištění. Nezbytná je také registrace u Inspekce práce, která se provádí do 30 dnů od zahájení podnikání.  

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!