Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak založit společnost v Rakousku

Rakousko je oblíbenou destinací pro mnoho podnikatelů. Poradíme vám, jak zde rozvíjet své podnikatelské aktivity tím, že si zde založíte obchodní společnost. Jestliže chcete proniknout na rakouský trh a nabízet zde své služby či produkty, vyplatí se vám založení přímo rakouské obchodní společnosti, ideálně takové, která je obdobou české společnosti s ručením omezeným. Tato právní forma vám totiž umožní pohodlné podnikání.  

 

Založení společnost s ručením omezeným v Rakousku  

Proces založení s.r.o. v Rakousku může být dokonce delší než v ČR. Získání obchodní společnosti zde trvá přibližně 4 až 5 týdnů. Náklady na založení se pohybují mezi 1200 až 1700 EUR. Rozhodně se tedy nejedná o levnou záležitost. Obdobou společnosti s ručením omezeným je zde rakouská Gesellschaft mit beschränkter Haftung, která má základní kapitál v hodnotě alespoň 35 000 EUR. Jestliže vytváříte hotovostní vklad, musíte splatit alespoň 50 %, nepeněžitý vklad musí být uhrazen celý. Jinak nemůže společnost fungovat.  

Nejprve je nutné požádat hospodářskou komoru o ověření podnikatelského jména. Dále můžete sepsat společenskou smlouvu nebo tzv. zprávu o založení. Vyhotovuje se notářským zápisem a cena činí mezi 1000 až 1500 EUR. Sepsání společenské smlouvy může trvat až 4 dny. Po vyřízení všech nezbytných dokumentů musíte splatit minimální vklad a můžete požádat o registraci u obchodního soudu. Ta je zpoplatněna částkou 202 EUR a trvá až 14 dní.  

Dále je nutné registrovat živnost na obecním úřadě a všechny nezbytné daně. Registraci je možné provést elektronicky, jen musíte doložit všechny nezbytné přílohy, jako třeba společenskou smlouvu, výpis z obchodního rejstříku nebo podpisové vzory.   Nakonec zaregistrujete své zaměstnance k sociálnímu pojištění, a pak můžete začít podnikat. Bohužel na cestě může vzniknout mnoho průtahů, které založení společnosti v Rakousku nepříjemně komplikují. Registrovat se zde můžete také jako OSVČ, jako společnost ale dosáhnete na větší benefity.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!