Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Důvody pro založení družstva

Družstvo je specifický typ obchodní korporace, který se vyplatí založit z mnoha důvodů. Založení družstva je ideální, pokud potřebujete spravovat bytový dům, zemědělskou činnost nebo třeba poskytovat sociální služby. Na rozdíl od ostatních společností, odběratelé vašich služeb budou také členy družstva. Nový zákon o obchodních korporacích upravil složité podmínky pro zakládání. Od loňského roku tak stačí, když se k podpisu smluv sejdou pouze tři osoby.  

 

Vaše podnikání bude jednodušší  

Pokud dosud podnikáte jako OSVČ, ale zvažujete obchodní korporaci, možná je pro vás družstvo ideálním řešením. Podmínky jeho vzniku jsou obdobné jako v případě akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným. Aktuální úpravu naleznete v zákoně. Jenom musíte sehnat další 2 členy, jelikož družstvo nemůžete založit sami. Zároveň také počítejte, že vy tři budete zároveň i členové představenstva. Kontrolní komisi zřizovat nemusíte, jelikož není povinná.  

 

Příznivá výše základního kapitálu  

Jako OSVČ sice žádný základní kapitál skládat nemusíte, na druhou stranu ale za své závazky ručíte celým svým majetkem. Tady máte povinnost členského vkladu, kterými dohromady s dalšími společníky musíte vytvořit základní kapitál ve výši 50 000 Kč. Jak vysoký vklad budete potřebovat již není nikde stanoveno a vše závisí spíše na individuální domluvě. Jakmile tento vklad splatíte, může vaše družstvo vzniknout.  

 

Omezené ručení  

Jak již bylo napsáno výše, za závazky ručí družstvo celým svým majetkem. Vy jako člen ale za nic neručíte. Členská schůze sice může rozhodnout o uhrazovací povinnosti dluhů družstva, taková částka ale nebývá nijak vysoká a pro členy tedy není ani likvidační.  

 

Založení družstva za konkrétním účelem  

Pokud ve vašem bytovém domě dochází k privatizacím, je určitě ideální spolu s dalšími vlastníky družstvo založit. I pokud někdo nebude chtít svůj byt odkoupit, můžete ho odkoupit vy jako družstvo, a pak ho tomuto jednotlivci dále pronajímat. Bytová družstva jsou snad nejrozšířenější a fungují po celé republice. Takové družstvo ani nemusí generovat žádný zisk, stačí, když jsou nájmy vysoké akorát tak, aby zvládly pokrýt výdaje, které souvisí s bydlením.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!