Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Jak dlouho trvá a kolik stojí založení družstva

Založení družstva, stejně jako kterékoliv jiné obchodní korporace, vám zabere chvíli času. Samozřejmě i něco stojí, jelikož například živnostenské oprávnění, zápis do obchodního rejstříku nebo notářské poplatky také udělají své. Pokud chcete mít jistotu, že je vaše družstvo založeno v souladu s aktuální legislativou, vyplatí se oslovit specializovanou firmu, která se na zakládání obchodních korporací úzce zaměřuje. Právě té můžete přenechat i založení vašeho družstva.  

 

Časová náročnost až 1 měsíc  

Bohužel založení vlastní firmy v mnoha ohledech záleží i na termínech, které na splnění vašich požadavků mají příslušné státní organizace. Například vyřízení živnostenského oprávnění k provozování činnosti může trvat až 5 dní. Pokud žádáte o koncesi, tak i déle, jelikož vám musí být udělen souhlas s vaší činností. Cena za živnostenské oprávnění se aktuálně pohybuje kolem 1 000 Kč.  

Dále musíte sepsat stanovy družstva, což také není nic jednoduchého. Jejich obsah můžete konzultovat s odborníky, nebo je nechat připravit přímo notáři. Zde je už částka i termín velmi variabilní. Cena se může pohybovat třeba i kolem 10 000 Kč, záleží však velmi na rozsahu stanov. Čím je družstvo větší a čím více požadujete úprav proti zákonu, tak samozřejmě tím budou vaše stanovy dražší.  

Dále je nutné si zajistit sídlo. To se může nacházet ve vašich vlastních nebo i v pronajatých prostorách. Samozřejmostí je také možnost zajistit si virtuální kancelář, díky které získáte pěknou adresu. Cena za virtuální kancelář je měsíčně opravdu minimální. Zato fyzický prostor kanceláře v administrativní budově například v Praze vás může vyjít velmi draho.  

 

Zápis do obchodního rejstříku až 6 000 Kč  

Následně je nutné požádat o zápis do obchodního rejstříku. Zde je potřeba již mít splacené členské vklady. Odměna notáři za vyhotovení zápisu v průběhu členské schůze se často pohybuje kolem 3 000 Kč. Dále také budete potřebovat ověřit podpisy na váš návrh.  

Pokud bude zápis vašeho družstva provádět soud, dostat se můžete na částku až 6 000 Kč. Když zápis provede notář, může to opět činit pouhou polovinu. I tak zařízení družstva není nic levného. Navíc pokud vše budete zařizovat sami, vše se vám protáhne a družstvo nemusíte mít založené ani za celý měsíc. Zatímco když pověříte odborníka, tak za týden již můžete rozjet své podnikání.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!