Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Když máte jako OSVČ zaměstnance

Být zaměstnavatelem jako OSVČ není až tak jednoduché, ani nijak levné. Se zaměstnanci se pojí mnoho povinností, které jako OSVČ musíte dodržet, abyste se vyhnuli nepříjemným pokutám či penále. Jak je to tedy s platbami na sociální a zdravotní pojištění? Kde, kdy a jak je potřeba oznámit vznik pracovního místa?

 

Sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců 

Když podnikáte a máte zaměstnance, musíte za ně odvádět sociální a zdravotní pojištění. V obou těchto případech je potřeba skutečnost, že jste přijali zaměstnance oznámit okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně zaměstnance - vyplnit tak zvanou přihlášku zaměstnavatele. Na tyto registrace je vyhrazen termín do 8 dní od přijetí zaměstnance. Splatnosti při placení pojistného jsou stejné jako u OSVČ, jen výše záloh je jiná. 

Je důležité oznamovat nejen nástup, ale také propuštění zaměstnance. Dále je potřeba hlídat změny zdravotních pojišťoven. Pokud váš zaměstnanec pojišťovnu změní, je potřeba ho do 8 dní nahlásit u pojišťovny nové. Zdravotní pojištění se platí ve výši 13,5 % (4,5 % hradí zaměstnanec, 9 % zaměstnavatel). Sociální pojištění tvoří celých 31,5 % vyměřovacího základu - 21,5 % jde na důchodové, 2,3 % na nemocenské a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Zbývajících 6,5 % se strhává z odměny zaměstnanci.

 

Pracovní dohody 

Pokud si zaměstnance nemůžete dovolit na plný pracovní úvazek, můžete využít také dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Obě dohody však mají určitá specifika, která je potřeba dodržet. Jejich problematika však není tak náročná a mnohdy se dohody i více vyplatí. Jsou vhodné zejména pro práci v menším rozsahu - několik hodin ročně nebo jako alternativa ke zkrácenému úvazku. 

Zajímavé pro OSVČ také je, že dle § 113 zákona o zaměstnanosti mohou zažádat o dotaci na uchazeče o zaměstnání. Tato dotace je poskytována až do výše 90 tisíc Kč. Pokud tedy potřebujete zaměstnance, i tato možnost stojí za zvážení.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!