Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

OSVČ a mateřská dovolená

Jste OSVČ a zajímá vás, jak je to s podnikáním a mateřskou dovolenou? Jaké podmínky musíte splnit, abyste mateřskou obdrželi a v jaké výši se pohybuje finanční částka, kterou můžete na mateřské pobírat? Všechny tyto informace se dozvíte na následujících řádcích.

 

Kriteria pro peněžitou pomoc v mateřství 

Mateřská dovolená je doba, která trvá 28 týdnů v případě jednoho dítěte a 37 týdnů při dvou a více dětech. Mateřská začíná přibližně 2 měsíce před plánovaným termínem porodu. Abyste na mateřské obdržela peněžní pomoc je potřeba splnit několik základních kritérií. Prvním z nich je, že nesmíte osobně vykonávat podnikatelskou činnost - můžete však podnikat například prostřednictvím svých zaměstnanců. Dalším kriteriem je, že musíte mít zaplaceno nemocenské pojištění - je nutné ho platit alespoň 180 dní v roce, který předchází mateřské dovolené. Celkově však musíte nemocenskou platit 270 dní.

 

Nemocenské pojištění a jeho výše 

Placení si nemocenského pojištění jako OSVČ je čistě dobrovolné. Odvádí se správě sociálního zabezpečení spolu s platbami na důchodové pojištění. Slouží k čerpání peněz nejen na mateřské, ale také v období nemoci. Výši nemocenského pojištění, které si můžete platit, ovlivňuje váš vyměřovací základ. Z něj se na nemocenskou odvádí 2,3 % měsíčně. Minimální vyměřovací základ pro nemocenskou je aktuálně 5 000 Kč a minimální výše 115 Kč - platí pro rok 2013. Při takovýchto částkách se dostanete na výši mateřské kolem 4 000 Kč měsíčně. Ani tak ale nemusíte zoufat. Pokud vaše mateřská nedosahuje částky rodičovského příspěvku, což je 7 600 Kč, dostanete od státu navíc peníze, které vám mateřskou do této výše dorovnají.

 

O mateřské dovolené u OSVČ zjistíte informace nejen na našem webu, ale také na okresní správě sociálního zabezpečení.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!