Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

OSVČ v roce 2014

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nezaznamenaly během roku 2014 žádné výrazné změny. Ačkoliv vláda změny samozřejmě chystá. Pokud jste začali v roce 2014 podnikat, nebo podnikáte již déle, tak tento rok byl téměř bezproblémový. Pojďte se podívat, jaké základní povinnosti OSVČ mají. Nezapomeňte na ně ani do roku 2015, jelikož ani zde se žádných velkých změn nedočkáme.  

Vyřízení živnosti pro OSVČ v roce 2014  

Pokud chcete začít podnikat, musíte si nejprve vyřídit živnostenské oprávnění. Pokud se chcete stát OSVČ, stačí tedy obvykle zajít na živnostenský úřad a zde se registrovat ke všem činnostem, které chcete provozovat. Dále se zde rovněž registrujete k platbám sociálního a zdravotního pojištění. Zda registrace proběhla úspěšně, se vyplatí ještě ověřit. Na finančním úřadě je nutné se registrovat hlavně k dani z příjmů fyzických osob. Dále se také můžete stát plátci DPH nebo přihlásit své vozidlo k silniční dani. I zde se pro OSVČ v roce 2014 příliš nic nezměnilo.  

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Úspěšné podnikání  

Aby vaše podnikání bylo opravdu úspěšné, vyplatí se si všechny legislativní změny prohlédnout s předstihem, abyste na konci roku nebyli překvapení, že jste měli něco dělat jinak. Rok 2014 pro OSVČ opět zaznamenal zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění (což je ovšem na každoročním pořádku). Zvýšení proběhlo je v řádu korun.   Podnikatelé si i teď mohli vybrat, zda budou vést daňovou evidenci nebo používat výdajové paušály. U těch jsou stanoveny stropy, jak vysoký paušál lze maximálně použít. Na takovou částku však dosáhne jen málokterý podnikatel, takže i z tohoto pohledu můžete být relativně v pohodě   . Za rok 2014 bylo stejně jako za předchozí roky nutné podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a také přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Při výpočtu daně z příjmů si musí osoby, které v roce 2014 využily výdajový paušál, dát pozor, aby neuplatnily tak oblíbené slevy na děti. Na ty totiž nemají vlivem paušálu už nárok. Jedná se však o změnu, která proběhla pár let zpět, nikoliv v roce 2014. Po tomto roce se toho pro OSVČ nic zásadně nemění.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!