Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Pozastavení, obnovení nebo ukončení živnosti

Snadno se dostanete do situace, kdy pro vás bude výhodné nebo nutné přerušení vaší živnosti. Jak v tomto případě postupovat? Na co nezapomenout a čeho se vyvarovat? Své podnikání dle živnostenského zákona můžete přerušit i na několik let. Přerušení živnosti je běžné u sezónních prací, kdy máte příjmy například jen od jara do podzimu a nechcete po zbytek roku platit zdravotní a sociální pojištění.

 

Jak postupovat při přerušení živnosti 

Jako OSVČ musíte přerušení živnosti oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, a to do 8 dnů. Tuto změnu můžete provést přímo v konkrétních institucích - příslušné okresní správně sociálního zabezpečení a ve vaší zdravotní pojišťovně - nebo tak učinit na živnostenském úřadě. Ten o dané skutečnosti jinak informovat nemusíte. Je zde ale k dispozici známý jednotný registrační formulář, kterým přerušení živnosti můžete provést a už nikam jinam chodit nemusíte. V případě, že po přerušení živnosti nemáte jiné příjmy, doporučujeme navštívit úřad práce a tam se evidovat.

 

Jak postupovat při obnovení živnosti 

Po určitém čase možná budete chtít svou živnost obnovit. Opět můžete využít jednotný registrační formulář, který je k dostání na každém živnostenském úřadě. Také můžete správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu informovat přímo.

 

Jak postupovat při ukončení živnosti 

Pro ukončení živnosti podáte na živnostenském úřadě žádost o zrušení živnostenského oprávnění. Ten následně vydá rozhodnutí. To vám bude doručeno v termínu do 30 dnů od podání vaší žádosti. Zároveň je potřeba tuto změnu oznámit své zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Stejně jako při přerušení živnosti to můžete provést prostřednictvím jednotného registračního formuláře, opět do 8 dnů. Živnost může ukončit i sám živnostenský úřad. Děje se tak v případě, když OSVČ porušuje podmínky definované v živnostenském zákoně. Jedná se například o nesplnění bezúhonnosti nebo o vyhlášení konkurzu.

 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!